Grupa E
12

Belgija pobijedila Rumuniju za nezapamćenu dramu u posljednjem kolu

E. K.
Nogometna reprezentacija Belgije je u drugom kolu Evropskog prvenstva u Njemačkoj pobijedila Rumuniju rezultatom 2:0 i tako isprala gorak ukus iz usta svojih navijača poslije uvodnog poraza od Slovačke.

Belgija je stigla do vodstva već u drugoj minuti utakmice. Lukaku je sjajno ostavio loptu na šut Tielemansu koji je majstorski pogodio za vodstvo Belgije, a ujedno i rezultat prvog poluvremena.

U 63. minuti Belgija je postigla i drugi gol preko Romelua Lukakua koji je iskoristio sjajnu loptu Kevina de Bruynea i pogodio mrežu golmana Rumunije. Ipak, njegov pogodak je poništen zbog nedozvoljene pozicije u kojoj se našao.

Za razliku od Lukakua, pogodak Kevina de Bruynea iz 80. minute nije poništen te je nogometaš Manchester Cityja pogodio nakon ispucavanja golmana Casteelsa i tako potvrdio trijumf Crvenih đavola.

Nakon drugog kola sve ekipe, po prvi put u historiji Eura, u grupi imaju po tri osvojena boda nakon dva kola i jasno je da nas u posljednjem kolu očekuje prava drama kada će snage odmjeriti Belgija - Ukrajina odnosno Slovačka - Rumunija.

Rezultat i strijelci:

Belgija - Rumunija 2:0 (Tielemans 2', De Bruyne 80')

Utakmica Belgija - Rumunija iz minute u minutu:

Kraj utakmice Belgija - Rumunija.

90' - Četiri minute nadoknade.

89' - Nitu brani udarac Lukakua iz neposredne blizine.

85' - Kakva šansa za Rumuniju, ali Alibec nije uspio savladati Casteelsa iako je izašao sam ispred njega.

81' - Golman Belgije Casteels je ispucao loptu koja je uz malu pomoć jednog rumunskog reprezentativca došla do De Bruynea, a nogometaš Manchester Cityja je pogodio mrežu Nite za 2:0 Belgije.

80' - GOOOOOOOOOOOOOOL! Kevin de Bruyne je pogodio za potvrdu pobjede Belgije.

68' - STOPOSTOTNA ŠANSA ZA RUMUNIJU! Man je izašao sam na Casteelsa koji brani njegov udarac.

66' - JOŠ JEDNA VELIKA ŠANSA ZA BELGIJU! Lukakuov udarac desnom nogom sjajno brani Nita.

64' - Ipak, ništa od gola, Lukaku je bio najbliži golmanu Rumunije Niti te mu je poništen i treći gol na ovom Euru.

64' - Lukaku je iskoristio sjajnu loptu De Bruynea i majstorski pogodio za 2:0 Belgije.

63' - GOOOOOOOOOOOL! Belgija je udvostručila prednost.

57' - Opasan napad Belgije, ali Lukebakio nije mogao do lopte na drugoj stativi.

52' - Prijeti De Bruyne, ali njegov udarac odlazi pored gola.

48' - Mihaila se sjurio sam ka golu Casteelsa, ali je šutirao preko gola.

46' - Počelo drugo poluvrijeme.

Poluvrijeme u Kölnu.

37' - Udarac Mana brani Casteels.

18' - Velika šansa za Belgiju, ali Nita brani udarac Lukebakija.

5' - Uzvraća Rumunija na drugoj strani preko Burce čiji udarac Casteels brani.

2' - Lukaku je sjajno ostavio loptu na šut Tielemansu koji je majstorski pogodio za vodstvo Belgije.

2' - GOOOOOOOOOOOOOOOL! Belgija stiže do ranog vodstva.

1' - Počela utakmica u Kölnu.

20:55 - Intonirane su nacionalne himne obje reprezentacije.

20:45 - Glavni sudija meča je Szymon Marciniak iz Poljske s pomoćnicima Tomaszom Listkiewiczom i Adamom Kupsikom također iz Poljske dok je Donatas Rumšas iz Litvanije četvrti sudija.

U VAR sobi su dva Poljaka Tomasz Kwiatkowski i Bartosz Frankowski te Slovenac Nejc Kajtazović.

20:40 - Tedesco je odlučio promijeniti formaciju i čak četiri igrača u odnosu na duel sa Slovačkom gdje su Belgijanci poraženi rezultatom 1:0.

Tako su šansu za igru dobili Verthongen, Theate, Tielemans i Lukebakio, a u ekipi nema Debasta, Carrasca, Mangale te Trossarda.

S druge strane Rumuni su napravili samo jednu promjenu u odnosu na trijumf protiv Ukrajine rezultatom 3:0 pa je Comana zamijenio Mihaila.

20:35 - Selektori Belgije i Rumunije Domenico Tedesco i Edward Iordanescu su odabrali početne postave za ovaj duel:

Belgija: Casteels; Castagne, Faes, Verthongen; Doku, Tielemans, Onana, Theate; De Bruyne, Lukaku, Lukebakio. Na klupi su ostali: Kaminski, Sels, Debast, Trossard, Carrasco, Vranckx, De Ketelaere, Mangala, Bakayoko, Openda, Vermeeren, De Cuyper.

Rumunija: Nita; Ratiu, Dragusin, Burca, Bancu; M. Marin, Man, R. Marin, Stanciu, Mihaila; Draguš. Na klupi su ostali: Moldovan, Tarnovanu, Rus, Nedelcearu, Alibec, Cicaldau, Puscas, Hagi, Olaru, Coman, Mogos, Sorescu, Racovitan, Birligea, Sut.

20:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice drugog kola grupe E u Kölnu između Belgije i Rumunije.