Nisu dozvolili iznenađenje
0

Barcelona odbranila titulu prvaka Španije

Sarajevo-x.com/Totalsport
Nogometaši Barcelone uspjeli su spasiti sezonu osvojivši titulu prvaka Španije. U posljednjem kolu Primere na svom terenu demolirali su ekipu Valladolida, čime su pobjegli jedinom konkurentu za naslov i najvećem rivalu, madridskom Realu.

Barca je do vodstva došla autogolom Prieta u 27. minuti, a samo četiri minute kasnije Pedro je udvostručio prednost, pa navijači nisu morali strahovati za dalji razvoj situacije.

Veliko slavlje je moglo početi već u 62. minuti kada se u listu strijelaca upisao Leo Messi, koji je u 76. minuti postavio i konačan rezultat utakmice, Barcelona - Valladolid 4:0.

Tako su Katalonci napravili i posljednji mali korak koji ih je dijelio od odbrane naslova španskih prvaka. No, čak da su u nedjelju nekim čudom i izgubili na svome Camp Nouu, opet bi uzeli trofej budući da je madridski Real, koji je uoči posljednjeg kola zaostajao jedan bod, odigrao tek neriješeno u gostima kod Malage (1:1).

Ovako je katalonski div završio prvenstvo s rekordnih 99 bodova, odnosno tri boda više od najvećeg suparnika, osvojivši jubilarni 20. naslov španskog prvaka. Guardiolina je ekipa tako spasila sezonu nakon ispadanja u Ligi prvaka i Kupu kralja.

Nikakvog, međutim, spasa nije bilo za Real koji je drugu sezonu zaredom ostao bez ijednog trofeja, a posebno je to bolno kad se podsjetimo da je predsjednik "kraljevskog kluba" Florentino Perez prošlo ljeto na pojačanja potrošio više od 250 miliona eura.

Valladolid, koji je tražio zadnju slamku spasa za ostanak u Primeri, bolje je u nedjelju krenuo u utakmicu, ali njegova je dominacija trajala svega 15-ak minuta nakon čega je Barça postavila stvari na svoje mjesto. Nakon Pedrovog ubacivanja u 27. minuti Luis Prieto je ugurao loptu u vlastitu mrežu i bio je to početak kraja za ekipu Javiera Clementea.

Samo četiri minute kasnije Pedro je sam povećao rezultat na 2-0, da bi drugo poluvrijeme bilo rezervirano za najboljeg nogometaša svijeta Lionela Messija. Argentinski je genijalac s dva pogotka došao do brojke od 34 gola u ovom prvenstvu čime je izjednačio klupski rekord koji je 1997. postavio Brazilac Ronaldo.

Izjednačio se Messi s Ronaldom i po ukupnom broju pogodaka u jednoj sezoni (47), ali treba reći da je Brazilac to napravio u 49 utakmica, a Argentinac u 53.

Duda je Malagu doveo u vodstvo protiv Reala već u devetoj minuti. Rafael van der Vaart je izjednačio u 48., ali Madriđani do pobjede nisu znali pronaći put. Treba dodati da je u posljednjoj minuti strijelac Duda zaradio crveni karton zbog agresivnog ponašanja, no vrlo brzo je imao razloga za slavlje budući da je njegova ekipa s osvojenim bodom osigurala ostanak.

Iz Primere ispadaju Valladolid, Tenerife i Xerez. Barcelona, Real i Valencia osigurali su direktan plasman u Ligu prvaka, Sevilla će u kvalifikacije, dok će iz prvenstva u Evropsku ligu Mallorca i Getafe.

Primera, 38. kolo:

Barcelona - Valladolid 4-0 (Luis Prieto 27 -ag, Pedro 31, Messi 62, 76) Malaga - Real Madrid 1-1 (Duda 9 / Van der Vaart 48) Racing Santander - Sporting Gijon 2-0 (Tchite 35, 55) Valencia - Tenerife 1-0 (Alexis 90) Osasuna - Xerez 1-1 (Dady 55 / Antonito 61)

1. Barcelona 38 31 6 1 98-24 99
  2. Real Madrid 38 31 3 4 102-35 96
  1. Valencia 38 21 8 9 59-40 71
  2. Sevilla 38 19 6 13 65-49 63
  3. Mallorca 38 18 8 12 59-44 62
  4. Getafe 38 17 7 14 58-48 58
  5. Villarreal 38 16 8 14 58-57 56
  6. Athletic 38 15 9 14 50-53 54