1

Arsenal se spasio u završnici i vratio se na vrh Premierlige

Theo Walcott (Foto: AFP)
Nogometaši Arsenala u samoj su završnici dvoboja protiv Cardiffa iščupali pobjedu (2-0) i time sačuvali prvo mjesto u Premierligi nakon 20. kola.

Do 88. su minute gosti iz Walesa odolijevali na Emiratesu i držali Manchester City na prvom mjestu, ali ''topnici'' su se na kraju ipak izvukli. Nacho Monreal je dvije minute prije isteka osnovnog vremena nabacio s lijeve strane, a Bacary Sagna je pucao glavom. Njegov je udarac David Marshall odbranio, ali natrčao je Nicklas Bendtner, koji je u drugom poluvremenu ušao u igru, i doveo Arsenalu vodstvo. Pala je nakon toga koncentracija gostujućim odbrambenim igračima, pa je u drugoj minuti sudijske nadoknade Theo Walcott zabio za konačnih 2-0 nakon sjajnog proigravanja Jacka Wilsherea.

Spomenimo da je na tribinama Emiratesa u društvu vlasnika Cardiffa Vincenta Tana bio legendarni norveški nogometaš Ole Gunnar Solskjaer koji će uskoro i službeno postati trener velškog kluba.

Arsenal je ovom pobjedom zadržao bod prednosti u odnosu na Manchester City i dva u odnosu na Chelsea koji je u srijedu kao gost pobijedio Southampton s 3-0. Mourinhova je ekipa povela u 60. minuti kada je Fernando Torres glavom smjestio u mrežu loptu koja se odbila od stative poslije ubacivanja Oscara. U 71. minuti naš Dejan Lovren (odigrao cijelu utakmicu) nije uspio spriječiti udarac Williana koji je bio precizan s ruba šesnaesterca i priča je praktički bila gotova. Zaključio ju je 11 minuta kasnije Oscar nakon dubinskog proigravanja Edena Hazarda.

Poslije dva uzastopna poraza tri je boda na Novu godinu uhvatio i Liverpool koji je na svome Anfieldu nadigrao Hull City s 2-0. Daniel Agger je u 36. minuti zabio glavom nakon nabacivanja Philippea Coutinha iz kornera, a konačan je rezultat postavio Luis Suarez u 50. minuti iz slobodnog udarca. Za Urugvajca je to 20. ovosezonski pogodak u Premierligi. Postao je time prvi igrač Liverpoola nakon Robbieja Fowlera (1995. i 1996. ) koji je u dvije uzastopne sezone postigao najmanje 20 golova.

Everton je uzeo samo bod (1-1) na gostovanju kod Stoke Cityja, a do njega je došao u drugoj minuti sudijske nadokande kada je Leighton Baines izjednačio iz penala koji je izborio Leon Osman. Baines je jedini igrač u historiji Premierlige koji je izveo više od deset kaznenih udaraca (11) i sve ih realizirao.   Premierliga, 20. kolo:

Swansea - Mancester City 2-3 (Bony 45+2, 90+1 / Fernandinho 14, Toure 58, Kolarov 66) Arsenal - Cardiff City 2-0 (Bendtner 88, Walcott 90+2) Crystal Palace - Norwich 1-1 (Puncheon 44 - 11m / Johnson 39) Fulham - West Ham 2-1 (Sidwell 32, Berbatov 66 / Diame 7) Liverpool - Hull City 2-0 (Agger 36, Suarez 50) Southampton - Chelsea 0-3 (Torres 60, Willian 71, Oscar 82) Stoke City - Everton 1-1 (Assaidi 49 / Baines 90+2 - 11m) Sunderland - Aston Villa 0-1 (Agbonlahor 15) West Bromwich - Newcastle 1-0 (Berahino 87 - 11m) Manchester United - Tottenham (kasnije)

1. Arsenal 20 14 3 3 39-18 45
  2. Manchester City 20 14 2 4 57-23 44
  3. Chelsea 20 13 4 3 38-19 43
  4. Liverpool 20 12 3 5 46-23 39
  5. Everton 20 10 8 2 32-19 38
  6. Manchester United 19 10 4 5 32-22 34
  7. Tottenham 19 10 4 5 22-24 34
  8. Newcastle 20 10 3 7 29-25 33