56

Andres Iniesta osvojio nagradu za najboljeg evropskog igrača

Nakon žrijeba grupa Lige prvaka za sezonu 2012/2013, u Monacu su novinari izabrali najboljeg evropskog nogometaša za prošlu sezonu.

U konkurenciji su bili Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Lionel Messi (Barcelona) i Andres Iniesta (Barcelona), a trofej je iz ruku predsjednika UEFA-e Michela Platinija otišao, pomalo iznenađajuće, u ruke španskog veznog igrača Inieste.

Po prvi put Iniesta je osvojio ovako veliku individualnu nagradu i priznanje, bilo od strane UEFA-e ili FIFA-e. Posljednje dvije godine, kada je nagrada Ballon d'Or bila samo pod okriljem FIFA-e, Iniesta je završavao na drugom odnosno četvrtom mjestu.

Iniesta je prošle sezone ispustio s Barcelonom naslov prvaka Španije, koji je osvojio Real Madrid, ali je zato osvojio španski Kup kralja, Klupsko svjetsko prvenstvo, Evropsko nogometno prvenstvo i UEFA-in Superkup.