Promo
33

Maratonci u Sarajevu uz Mozzart do cilja: Hiljade trkača na najvećoj maratonskoj utrci u BiH

Maratonci u Sarajevu uz Mozzart do cilja
Proteklog vikenda u bh. prijestolnici održan je četvrti Sarajevo Marathon. Na najvećoj maratonskoj utrci u Bosni i Hercegovini nastupilo je preko 1.700 trkača iz 41 zemlje, a manifestacija je imala ukupno 1008 finišera.

Trkači su mogli da se takmiče na četiri distance: maraton, polumaraton, Memorijana utrka Osman Junuzović (5.000 metara), te Kids Run. Bez obzira na dužinu utrke, kompanija Mozzart je uz trkače na duge staze.

"Mi smo i više nego zadovoljni ovogodišnjom manifestacijom, brojem prijavljenih trkača, kao i posjetom publike. Oboreni su svi rekordi staza-u maratonu, polumaratonu, te na 5k. Zahvaljujem se kompaniji Mozzart koja nam je pružila podršku u organizaciji. Ovo nije prvi put da su uz nas, a nadamo se da nije ni zadnji jer očekujemo nastavak dobre saradnje u budućnosti", kaže Darko Lončar, predsjednik Udruženja "Dečki u plavom" koje je organizovalo ovu manifestaciju.

Prvo mjesto u maratonu na 42,195 kilometara u ženskoj konkurenciji zauzela je Zoe Hamel iz Bosne i Hercegovine. Drugo mjesto je osvojila Ruth Chemisto Matebo iz Kenije, a treća je bila Karolina Waśniewska iz Poljske.

Prvo mjesto u maratonu u muškoj konkurenciji zauzeo je Laban Cheruiyot iz Kenije. Drugi je bio Mathew Kiptanii Kibet takođe iz Kenije, a treći Emir Hastor iz Goražda.

U ženskoj konkurenciji u disciplini polumaraton (21.97 metara) pobijedila je Mađarica Rabecca Chepkwemoi. Na drugom mjestu je Slovenka Jasmina Pitamič, dok je treće mjesto osvojila Srbijanka Nataša Ćulafić.

U muškoj konkurenciji u disciplini polumaraton prvo mjesto zauzeo je Kenijac Kennedy Kipkemoi Rono, dok je na drugom mjestu bio njegov sunarodnjak Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Treće mjesto pripalo je Turčinu Muratu Emektaru.

U utrci Memorijal "Osman Junuzović" u ženskoj konkurenciji prvo mjesto je zauzela Alma Hrnjić, druga je bila Slađana Stamenković iz Beograda, a treća Christine Oigo iz Francuske. U istoj utrci u muškoj konkurenciji prvi je bio Albert Kipkorir Tonui, drugi Belmin Mrkanović iz Doboja Istok, a treći Snežan Obradović iz Rogatice.

Takmičenje je organizovalo sarajevsko Udruženje "Dečki u plavom". Ovogodišnji, četvrti po redu Sarajevo Marathon okupio je i sportiste iz vojnih jedinica širom Balkana na CISM Balkanskom vojnom prvenstvu.

Organizatori se nadaju da će manifestacija nastaviti da traje uz podršku prijatelja atletike kao što je Mozzart.