Košarka
68

U18 Eurobasket: Litvanija savladala Izrael i ovisi o duelu BiH i Latvije

Litvanija je savladala Izrael u trećem kolu grupe C na U18 Eurobasketu u Turskoj rezultatom 94:88 nakon produžetka i za prolazak u četvrtfinale čeka ishod večerašnjeg susreta između BiH i Latvije.

Litvanija je bila veliki favorit u ovom duelu, a prva četvrtina završena je neriješenim rezultatom (18:18). Izraelci su na poluvremenu imali prednost od dva poena (36:34).

Treću četvrtinu Litvanija je odigrala katastrofalno i na ulasku u posljednjih deset minuta utakmice Izrael je imao prednost 62:48.

Serijom trojki u posljednjoj četvrtini Litvanija je tri minute prije kraja stigla do izjednačenja (72:72), te se ušlo u neizvijesnu završnicu susreta.

Sapir je 32 sekunde do kraja povećao prednost Izraela na 76:72, a potom je Sedekerskis smanjio na 76:74. Naredni izraelski napad trajao je samo osam sekundi, kada je trojku šutirao Brisker, a nakon promašaja Rabinowitz je skočio i odmah šutirao trojku koja također nije završila u košu.

Litvanci su 15 sekundi do kraja izjednačili preko Kulboke na 76:76, što je bio i konačan rezultat nakon 40 minuta.

U dodatnih pet minuta susreta Litvanija je bila mnogo bolja i zasluženo slavila rezultatom 94:88.

U posljednjem meču grupe C večeras od 18:45 igraju BiH i Latvija. Našoj selekciji za prolazak u četvrtfinale odgovara i poraz manji od 10 poena razlike.

U slučaju pobjede naša selekcija će kao prvoplasirana proći u četvrtfinale, a Litvanija bi bila druga. U slučaju poraza naše selekcije od 11 i više poena razlike, dalje bi prošli Litvanci kao prvi i Latvijci kao drugi.