Košarka
16

U18 Eurobasket: Francuzima zlato protiv Litvanije, dodijeljene nagrade za najbolje igrače

Juniori Francuske osvojili su Evropsko prvenstvo u Turskoj nakon što su u finalu rezultatom 75:68 pobijedili Litvaniju. Treće mjesto pripalo je Italiji koja je savladala Njemačku (74:68).

Na ovom prvenstvu prvoplasiranih pet selekcija izborilo je plasman na Svjetsko prvenstvo koje će se naredne godine održati u Egiptu, a pored pobrojanih zemalja koje su osvajanjem prva četiri mjesta obezbijedili nastup na SP, plasman je izborila i Španija koja je u susretu za peto mjesto pobijedia reprezentaciju Bosne i Hercegovine.

Tri selekcije koje su osvajanjem posljednja tri mjesta na EP ispale iz A divizije su Hrvatska, Švedska i Izrael.

U najbolju petorku prvenstva izabrani su Davide Moretti (Italija), Frank Ntilikina (Francuska), Sekou Doumbouya (Francuska), Tadas Sedekerskis (Litvanija) i Isaiah Hartenstein (Njemačka), a za najboljeg igrača prvenstva izabran je Frank Ntilikina.

Bosna i Hercegovina je prošle godine na Evropskom juniorskom prvenstvu u Grčkoj osvojila četvrto mjesto.