Kvalifikacije za SP
34

Tok utakmice: BiH - Mađarska 83:78

(Foto: T. S./Klix.ba)
Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u dvorani "Mirza Delibašić" u Sarajevu igrala je utakmicu 3. kola druge faze kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo protiv selekcije Mađarske, a tekstualni prijenos ovog susreta mogli ste pratiti na portalu Klix.ba.
Kraj utakmice

BiH - Mađarska 83:78 (23:18, 29:20, 10:26, 21:14)

40' -Ostalo je još nešto manje od pet sekundi, pobjeda našeg tima bez obzira na sve!

40' - Vojvoda je bio precizan, ali naš tim dolazi do pobjede!

40' - Mađari su tražili time-out, pokušat će još nešto uraditi do kraja utakmice.

40' - Još nešto više od 30 sekundi do kraja meča, samo čudo može spasiti Mađare poraza u večerašnjem meču.

40' - Gegić nije pogodio, ali je Lazić uhvatio loptu. Nakon što je Čampara promašio novi šut za tri poena, Kamenjaš je bio sjajan u skoku, izbacio je sve protivnike iz igre i lagano položio. Naš tim je pred pobjedom!

40' - Gegić pogađa uz prekršaj, imat će i dodatno slobodno bacanje! Svi su skočili u Skenderiji, ovo bi mogli biti odlučujući poeni! (81:76).

40' - Vojvoda pravi prekršaj nad Čamparom. Imamo još 14 sekundi u ovom napadu.

39' - Nakon time-outa, Szilard Benke pogađa trojku i u potpunosti vraća Mađarsku u ovaj meč (79:76). Do kraja je ostala 71 sekunda.

39' - Gegić je asistirao, a Kamenjaš pogodio za 79:73. Naš tim je pred pobjedom, do kraja je ostalo nešto više od jedne minute (1:24).

39' - Gegić je promašio na polaganju, a onda Perl na drugoj strani pogađa i sada je naša prednost samo četiri poena (77:73).

38' - Zoltan Perl pogađa oba slobodna bacanja (77:71).

38' - Ipak, promašili smo, pa će Mađari imati novi napad. Samo što su prešli na našu polovinu, Delalić je napravio prekršaj. Do kraja meča je ostalo 2:07 minuta.

38' - Promašaj Mađara, imamo napad kojim možemo možda i riješiti pitanje pobjednika.

38' - Kamenjaš sjajno dodaje do Lazića, a ovaj polaže za 77:69.

37' - Vrabac je promašio šut za tri poena, ali se Delalić izborio za novi napad našeg tima.

37' - Sudije svojim odlukama iritiraju kompletnu dvoranu. Imali su Mađari dva slobodna bacanja, ali je Akos Keller pogodio samo jedno (75:69).

36' - Kakva trojka Kamenjaša! Skenderija je na nogama, sjajno je pogodio naš centar i donio nam prednost od sedam poena (75:68).

36' - Vojvoda je promašio šut za tri poena, Kamenjaš najviši u skoku i imat ćemo novi napad.

36' - Sjajan soloprodor Čampare i pogađa za 72:68. Njegovi deveti poeni večeras.

35' - Sudije opet prave konfuziju u dvorani svojim odlukama, ali srećom su odlučili da opet imamo napad (70:68).

35' - Benedek Varadi pogađa jedno od dva slobodna bacanja (70:68). Na drugoj strani, Kamenjaš nije bio precizan, ali na svu sreću smo brzo došli do novog napada.

34' - Kamenjaš sjajno pogađa, imamo prednost od tri poena (70:67).

34' - Mikael Hopkins pogađa jedno od dva slobodna bacanja (68:67). Lazić je na drugoj strani izgubio loptu, ali se iskupio skokom u odbrani.

34' - Gegić je napravio prekršaj, iako smo došli do lopte. Šteta zaista, mogli smo imati napad da dodatno povećamo prednost.

33' - Filipovity je promašio, a onda Gegić fantastično zakucava i donosi prednost našem timu od 68:66.

33' - Vrabac pogađa oba slobodna bacanja, rezultat je 66:66.

32' - Zoltan Perl pogađa nakon kontranapada, a na drugoj strani Lazić nije bio precizan (64:66). Srećom, ni Vojvoda nije bio precizan za Mađare.

31' - Sjajna akcija našeg tima, na kraju Vrabac zakucava za erupciju oduševljenja u Skenderiji. Ovo bi nas moglo vratiti u igru! (64:64)

31' - Gegiću su svirani koraci, Mađari će imati novi napad.

31' - Počela je posljednja dionica, prvi napad imaju naši košarkaši.

Treća četvrtina

BiH - Mađarska 62:64 (23:18, 29:20, 10:26)

30' - Zoltan Perl pogađa u posljednjoj sekundi i donosi prednost Mađarskoj.

30' - Gegić šutira, ali lopta izlazi iz koša. Nevjerovatno je kakvu smo prednost ispustili...

30' - Vojvoda još jednom pogađa, sada je poravnat rezultat na 62:62.

29' - Vojvoda pogađa za tri poena iz velike udaljenosti, sve je otvoreno u Skenderiji (62:60).

29' - Kamenjaš pogađa i prekida crni niz naših košarkaša, a nakon toga je bio precizan i s linije za slobodna bacanja (62:57).

29' - Benedek Varadi pogađa dva slobodna bacanja, sada imamo samo dva poena prednosti (59:57).

29' - Čampara je promašio novi šut za tri poena, slaba igra naših igrača u trećoj četvrtini.

28' - Gegić, a nakon toga i Sejfić nisu uspjeli prekinuti crni niz naših košarkaša, ali srećom, imat ćemo novi napad.

27' - Gyorgy Goloman pogađa za tri poena, a uz to će imati i dodatno slobodno bacanje jer ga je Sejfić faulirao. S linije za slobodno bacanje, bio je precizan i pogodio (59:55).

26' - Kamenjaš se odlično snašao pred košem Mađarske i pogodio za 61:51. Ipak, sudije će to provjeriti jer smatraju da je isteklo vrijeme za napad. Na kraju, uz dosta izgubljenog vremena i konfuzije, našem košarkašu nisu priznati poeni pa ostaje 59:51.

26' - Szilard Benke pogađa za tri poena, vratili su se Mađari u igru (59:51).

26' - Čampara nije bio precizan za tri poena, a Vrabac pravi prekršaj kada su Mađari krenuli u kontranapad (59:48).

25' - Zoltan Perl pogađa za dva poena, sada se naša prednost istopila na 11 poena (59:48).

25' - Vrabac je dodao do Lazića, ali njemu ispada lopta i Mađari će imati novi napad.

24' - Lijepa akcija našeg tima, Delalić na kraju pogađa za 59:44. Na drugoj strani, Vojvoda je bio precizan i pogodio za 59:46.

24' - Marko Filipovity pogađa za tri poena, a imat će i dodatno slobodno bacanje jer je Lazić napravio faul, koje je na kraju pogodio (57:44).

23' - Vrabac sjajno pogađa za tri poena, imamo veliku prednost od 17 poena (57:40).

22' - Gegić je asistirao, Lazić pogodio, ali i Vojvoda pogađa na drugoj strani za 54:40.

22' - Gegić nije bio precizan, ali ni Mađari na drugoj strani. Mnogo promašaja na početku drugog poluvremena.

22' - Delalić je promašio šut za tri poena, ali se Vrabac izborio za novi napad našeg tima. Gegić je promašio, ali Kamenjaš pokazuje sjajnu energiju, opet skače i imat ćemo novi napad.

21' - Promašaj Mađara, Vrabac je izblokiran na drugoj strani, ali ni Mađari nisu bili precizni na drugoj strani.

21' - Počelo je drugo poluvrijeme. Prvi napad imaju gostujući košarkaši.

Poluvrijeme

BiH - Mađarska 52:38 (23:18, 29:20)

20' - Nismo uspjeli pogoditi, tako da se na poluvrijeme ide s vodstvo od 14 razlike (52:38).

20' - Zoltan Perl pogađa za dva i naši igrači će imati posljednji napad u prvom poluvremenu, uz vodstvo od 14 poena (52:38).

20' - Svi su na nogama! Još jednom smo osvojili loptu, a Lazić pogađa iz kontranapada za 52:36!

19' - Odigrali smo još jedan odličan napad, a na kraju je pogodio Gegić (50:36).

19' - Mađari su još jednom promašili u napadu, a naši igrači će imati novi napad.

19' - Sjajna akcija Atića i Sejfića, a ovaj drugi pogađa bez većih problema (48:36).

18' - Lazić ovaj put precizan nakon soloprodora, lagano je položio loptu za 46:36. U narednom napadu, Mađari prave prekršaj u napadu i lopta je opet za naš tim.

18' - Sjajna energija u igri našeg tima, Lazić je dva puta promašio šut za tri poena, ali su Sejfić i Vrabac uspjeli izboriti još jedan napad za naše igrače.

18' - Benedek Varadi je pogodio oba slobodna bacanja, osam poena prednosti za naš tim (44:36).

17' - Prvo nije pogodio, ali je nakon toga bio precizan (44:34).

17' - Zoltan Perl pogađa dva slobodna bacanja, naši košarkaši sada imaju napad. Delalić je zaustavljen u soloprodoru i imat će dva slobodna bacanja.

17' - Čampara nažalost nije bio precizan za tri poena. Nakon time-outa, ostalo je još nešto više od tri minute do poluvremena.

16' - Uz dosta sreće, Zoltan Perl pogađa za Mađarsku, ali uzvraća odmah Kamenjaš koji je bio precizan nakon lijepe akcije (43:32).

15' - Vrabac je pogodio oba slobodna bacanja, opet imamo prednost od 11 poena (41:30).

15' - Akos Keller najviši u skoku i pogađa, devet poena prednosti za naš tim koji će imati i napad (39:30).

14' - Lazić pogađa za tri poena, sjajno je pogodio i podigao Skenderiju na noge. U narednom napadu smo brzo osvojili loptu, a Gegić je pogodio za 39:28.

14' - Marko Filipovity pogađa, ali nije bio precizan u dodatnom slobodnom bacanju (34:28).

14' - Penava precizan, sada imamo vodstvo od osam poena (34:26).

14' - Penava pogađa nakon asistencije Vrabca, a imat će i dodatno slobodno bacanje (33:26).

13' - Benedek Varadi je promašio šut za tri poena, a na drugoj strani ni Vrabac nije bio precizan. Ipak, osvojili smo loptu i imat ćemo novi napad.

13' - Zoltan Perl pogađa slobodno bacanje, a Mađari će sada imati i još jedan napad (31:26).

13' - Čampara je pokušao pogoditi nakon soloprodora, ali nije bio precizan, nakon čega je selektoru Bećiragiću svirana tehnička greška zbog protesta.

13' - Szilard Benke pogađa za dva, a nakon toga i dodatno slobodno bacanje (31:25).

12' - Čampara pogađa za tri poena, erupcija oduševljenja u Skenderiji, nakon čega je Čampara bio precizan i u kontranapadu (31:22).

12' - Marko Filipovity pogađa za dva poena, brzo se igra u Skenderiji u ovom trenutku (26:22).

11' - Vojvoda je promašio, a onda Penava pogađa za tri poena i vraća vodstvo našem timu od šest poena (26:20).

11' - Svirana je namjerna greška našim igračima, a David Vojvoda pogađa oba slobodna bacanja. Gosti će imati i napad (23:20).

11' - Počela je druga četvrtina. Prvi napad imaju naši košarkaši. Nažalost, nismo bili precizni, ali smo se brzo vratili u odbranu i zaustavili kontranapad Mađara.

Prva četvrtina

BiH - Mađarska 23:18

10' - Gegić nije pogodio za tri poena, ali Lazić skače i postiže posljednje poene u prvoj četvrtini (23:18).

10' - Marko Filipovity opet pogađa za tri poena, naš tim će imati posljednji napad u prvoj četvrtini (21:18).

10' - Gegić vraća trojku na drugoj strani, šest poena prednosti za naš tim u posljednjoj minuti prve četvrtine (21:15).

9' - Marko Filipovity je ostao sam na šutu za tri poena i pogodio (18:15).

9' - Dva promašaja Mađara, Vojvoda i Hopkins nisu bili precizni, no imat će Mađari još jedan napad.

9' - Odlična igra naših igrača u odbrani, Vrabac je bio prvi u kontranapadu i pogodio za 18:12.

8' - Gegić je promašio šut za tri poena, ali Penava odlično skače i pogađa za vodstvo našeg tima od četiri poena (16:12).

8' - Čampara je također imao dva slobodna bacanja i oba puta je bio precizan (14:12).

8' - Gegić u soloprodoru, zaustavljen je uz prekršaj. Šutirao je dva slobodna bacanja, prvo je pogodio, a drugo promašio (12:12).

7' - Gyorgy Goloman pogađa za Mađare, sada imaju vodstvo od 12:10. Na drugoj strani, Lazić je zaustavljen uz prekršaj. Šutirao je dva slobodna bacanja i pogodio drugo (11:12).

6' - Pogriješili su naši igrači sada u napadu i bespotrebno izgubili loptu.

5' - Lijepa akcija Mađara, a na kraju Akos Keller pogađa za 10:10. Još pet minuta u prvoj četvrtini.

5' - Varadi je promašio šut za tri poena, ali ni Lazić na drugoj strani nije bio precizan pa ostaje 10:8 za naš tim.

5' - Lazić pogađa i donosi prvo vodstvo našem timu (10:8). U međuvremenu, Vrabac je dobio ličnu grešku, prvu u večerašnjem meču.

4' - Nakon dva promašaja na obje strane, lopta je došla do Kamenjaša koji je bio najbolji u skoku i nakon toga pogodio za 8:8. Njegov šesti poen večeras. Lazić je na drugoj strani osvojio loptu.

3' - Mikael Hopkins opet odličan u napadu, ovaj put je bio precizan za dva poena (6:8).

2' - Mikael Hopkins pogađa trojku iako su Mađari imali samo pet sekundi za napad (4:6). Na drugoj strani, Gegić je pogodio i poravnao na 6:6.

2' - Kamenjaš je ostao sam i nakon toga lijepo pogodio, odlično je otvorio večerašnji meč (4:3).

1' - Uzvraća i naša reprezentacija, pogađa Kamenjaš (2:3). Nakon toga, Benke je promašio, a Delalić uhvatio loptu.

1' - Marko Filipovity pogađa za tri poena i postiže prve poene na večerašnjem meču (0:3).

1' - Meč je počeo. Prvi napad imaju gosti.

20:00 - Utakmica uskoro počinje. Sretno BiH!

19:55 - U Skenderiji će naši navijači imati podršku blizu 4.000 navijača koji će sigurno napraviti sjajnu atmosferu i biti vjetar u leđa našim izabranicima.

19:53 - Igrači su završili s glavnim dijelom zagrijavanja, nakon čega su predstavljeni na terenu. Sada je u toku intoniranje himni.

19:45 - Ovo će nam biti četvrti međusobni duel protiv Mađarske. U prvom, koji je odigran 8. augusta 2010. godine u sklopu kvalifikacija za Eurobasket, izgubili smo rezultatom 74:70, da bi 15 dana nakon toga naš tim slavio rezultatom 73:64. U posljednjem našem duelu, koji je odigran na Eurobasketu ove godine, naš tim je slavio rezultatom 95:85.

19:42 - Najava selektora Bećiragića:

"Sulejmanović je imao utakmicu kad smo se trebali skupiti i povrijedio se. Poslao je medicinski raport koji kaže da ne može raditi ništa sedam dana. To nas je potreslo jer inače na tim pozicijama 5 i 4 imamo nedostataka. Kad smo već to svarili, Edin Atić je rekao da ima povredu već dva mjeseca i da je došao da pokuša da igra. Međutim, sinoć je javio da su bolovi u ruci toliko veliki da neće moći da igra. Imao je sastanak s medicinskim timom i dato mu je do znanja da, ako ne može da igra, da je to subjektivan osjećaj. Odlučio je da ne može igrati. John Roberson se isto malo povrijedio, išao je kod doktora, odradio je magnet i ultrazvuk i očekujem da će on biti s nama. Imamo pet igrača koji neće biti tu, a koji su bili na Eurobasketu, dok je Roberson upitan", rekao je Bećiragić.

Selektor je dodao da će najveći hendikep biti izostanak Miralema Halilovića jer je, kako je naveo, on stub ekipe i veliki vođa.

"Ovakve situacija pozitivno utječu na ekipu. Samo je pitanje koliki je kapacitet ovih igrača koji će da zamijene Atića, Musu i ostale. Mislim da će nas to natjerati da igramo mnogo jače, agresivnije i s većom motivacijom. No, treba i kvalitet. To je jedna stvar koja se pokazuje na terenu kada se igra. Nadam se da će neko izroniti tu jer ovakve situacije izrode heroje", dodaje Bećiragić.

19:40 - Sudije večerašnjeg meča su Michal Proc iz Poljske, Oskars Lucis iz Latvije i Carsten Straube iz Njemačke.

19:30 - Naša reprezentacija je trenutno na četvrtom mjestu na tabeli sa 12 osvojenih bodova, odnosno četiri pobjede i četiri poraza, koliko ima i Mađarska. Prvoplasirana je Litvanija koja ima sedam pobjeda i jedan poraz, Francuska ima šest pobjeda i dva poraza, a Crna Gora pet pobjeda i tri poraza.

Na posljednjem mjestu je Češka koja ima tri pobjede i pet poraza.

19:30 - Našim košarkašima u večerašnjem meču odgovara isključivo pobjeda, a prema kladionicima, blagi favorit je Mađarska koja će ovaj susret igrati bez Adama Hange, najveće zvijezde tima.

19:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos utakmice 3. kola druge faze kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo između selekcija Bosne i Hercegovine i Mađarske. Meč se igra u dvorani "Mirza Delibašić" u Sarajevu s početkom u 20 sati.