Kvalifikacije za Eurobasket 2013
77

Košarkaši BiH slavili u Rumuniji rezultatom 84:79

Piše: D. B.
U četvrtoj kvalifikacionoj utakmici za Evropsko prvenstvo u Sloveniji 2013. godine bh. košarkaši su savladali reprezentaciju Rumunije u gostima rezultatom 84:79.

Selektor Aco Petrović se i ovog puta odlučio za već provjerenu petorku koja je igrala i u prethodnim utakmicama. Susret je trojkom otvorio Teletović. Potom su sa tri poena uzvratili domaći. Naši košarkaši su u početku utakmice pokazali nervozu i nesigurnost pa su nakon vodstva izgubili prednost i jedno vrijeme gubili sa tri razlike. Međutim, ubrzo su preuzeli kontrolu nad igrom i preokrenuli rezultat u svoju korist. Prva četvrtina je završena rezultatom 25:22 za bh. košarkaše.

Naš državni tim je nastavio dobro igrati u u drugoj četvrtini, pa se prednost nad gostima povećavala. Uprkos vodsvu, Petrović je insistirao da naši košarkaši igraju maksimalno i korektno izvršavaju svoje zadatke. To je urodilo plodom pa je košarkaška reprezentacija BiH na odmor otišla sa prednošću od 20 poena. Rezultat je bio 52:32 u korist našeg tima. Đedović je najefikasniji u našem timu sa 14 poena, Teletović je ubacio 13. U finišu prvog dijela susreta u dvorani nekoliko trenutaka nije bilo struje, zbog čega se duže čekalo na početak drugog poluvremena.

U trećoj četvrtini je Petrovićeva ekipa također igrala dobro i prednost nije dolazila u pitanje. Naši su košarkaši ozbiljno shvatili ovu utakmicu i tako su joj i pristupali kontrolišući igru na parketu. Treća četvrtina je završena rezultatom 57:75 za naš tim.

Rumuni su zaigrali nešto bolje u posljednjoj četvrtini pa su smanjili prednost naših košarkaša na samo šest razlike. Ipak, reprezentacija BiH je uspjela sačuvati prednost i privesti utakmicu kraju. Petrovićeva je ekipa slavila rezultatom 84:79.

Najefikasniji bh. košarkašisu bili Kikanović i Teletović sa po 21 poenom.

U derbiju naše grupe Gruzija je savladala Letoniju rezultatom 79:76.

Grupa D, tabela:

BIH 4 3 1 373:348 7 Gruzija 3 3 0 254:235 6 Latvija 3 1 2 245:236 4 Rumunija 3 1 2 233:248 4 Holandija 3 0 3 243:282 3