Košarka
1.6k

KK Bosna vratila publiku u Skenderiju, srušila Slobodu i otišla u borbu za "život"

(Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)
Teško se sjetiti kada je posljednji put Skenderija bila puna, a da razlog tome nije utakmica neke reprezentacije. Večeras se to desilo. Skoro 6.000 gledalaca pružilo je atmosferu za pamćenje i nosilo KK Bosnu Royal Jelly do pobjede nad OKK Slobodom (83:67) u okviru 5. kola košarkaške Lige 10 prvenstva Bosne i Hercegovine.

Publika je došla pomoći, vratiti Bosnu iz ponora, spasiti je od konačnog odlaska u prošlost, u historiju. Tramvaji su ponovo bili puni navijača koji su hrlili u Skenderiju na čijem su platou ponovo bile grupe prijatelja, porodica, poznanika koji bi svakog vikenda željeli doživjeti nešto slično te podržavati jedan od najvećih sportskih simbola Bosne i Hercegovine.

FK Sarajevo, RK Bosna, ŽKK Željezničar, SFK Sarajevo, KK Burch i još mnogi sportski prijatelji KK Bosna stigli su pružiti podršku u meču za koji postoji bojazan da će se pamtiti kao posljednji u historiji KK Bosna, kluba koji je u posljednje dvije godine funkcionisao u tehničko-poslovnoj saradnji sa KK Royal Jelly, a sada čeka odluku FIBA-e o daljim koracima.

"Igraj Bosno, igraj i pobijedi", "Bit će Bosna opet šampion", "Bosnom behar probeharao" i još mnoge navijačke pjesme uz emocionalne proslave svakog koša i svake trojke krasili su košarkašku noć u Skenderiji. Atmosfera za pamćenje. Zar sve to treba da nestane?

Bosna Royal Jelly je u meč ušao sa tri pobjede i porazom, dok je Sloboda stigla sa dvije pobjede i dva poraza u prva četiri kola.

Gosti su bolje otvorili meč i napravili seriju 5:0. Ipak, Bosna je nošena fantastičnom podrškom publike u kojoj su centralnu figuru činile popularne Horde zla stigla do preokreta i prvu četvrtinu okončala sa prednošću 21:15.

Druga četvrtina je donijela mnogo bolju gostiju koji su u toj dionici ubacili 26 poena, a domaći tim 14 tako da je na poluvremenu bilo 41:35 za Slobodu.

Izabranici Dušana Gvozdića su u trećoj četvrtini zaigrali fenomenalno i vratili prednost, a rezultat u trećoj četvrtini glasio je 27:12, odnosno ukupno 62:53 za Bosnu.

Bosna nije stajala ni u četvrtoj četvrtini tako da pobjeda ni u jednom trenutku nije dolazila pod znak pitanja, a na kraju je bilo 83:67.

KK Bosna Royal Jelly: Sarić 7, Đorđević 8, Hagins 2, Ikonić 15, Delalić 8, Rešidović 3, Vasiljević 5, Dragolj 2, Bradić, Dragičević 12, Šturanović 21, Durak. Trener Dušan Gvozdić.

OKK Sloboda: Pilavdžić, Jakupović, Hasandić 15, Rikalo 5, Brown, Latifagić 5, Dželetović 11, Đumić 18, Čerkezović 5, Muratović 8, Petrov, Ahmedović. Trener: Velimir Gašić.

KK Bosna Royal Jelly će vrlo vjerovatno nakon ovog kola igrati pod imenom KK Royal Jelly pošto bi KK Bosna mogla stupiti u neki vid hibernacije zbog najavljenih sankcija FIBA-e. Naime, KK Bosna i KK Royal Jelly su u tehničko-poslovnoj saradnji već dvije godine, ali nakon što je nekadašnji igrač Bosne Nikola Vučurović zatražio dug u iznosu od 180.000 KM, FIBA je najavila sankcije, što je rezultiralo najavom raskida ugovora između Bosne i Royala. Jasno, dug prema Vučuroviću samo je dio ogromnih klupskih dugovanja koja navodno iznose devet miliona KM.

Preostali rezultati 5. kola Lige 10:

Zrinjski - Kakanj 83:88 Spars - Bošnjak 95:69 Mladost - Široki 80:76 Građanski - Swisslion Leotar 71:69

Mladost je u dramatičnoj završnici uspjela savladati ekipu Širokog i zadržati lidersku poziciju na tabeli. Ekipa iz Mrkonjić Grada slavila je rezultatom 80:76 (17:24, 22:28, 17:13, 24:11) iako su Širokobriježani cijeli susret imali prednost, u jednom trenutku i 16 poena. No, domaći su u finišu uspjeli napraviti preokret i doći do četvrte pobjede.

Najefikasniji u redovima Mladosti bili su Đorđe Aleksić sa 20 i Filip Patković s 13 poena, dok je "double-double" učinak imao Bojan Stanojević sa 12 poena i 14 skokova.

Jan Močnik je sa 16 poena bio najefikasniji kod Širokobriježana, dok je poen manje postigao Ante Đugum.

Spars je upisao treću pobjedu, a u Sarajevu je savladao ekipu Bošnjaka sa 95:69 (27:10, 26:19, 28:14, 14:26). Dalibor Peršić predvodio je sarajevski tim s 19 poena, tri manje postigao je Ibrahim Durmo, a povratnik u Sparse Kenan Bajramović susret je završio sa 15 poena.

Srđan Damjanović sa 19 i Ernad Mujić sa 17 poena bili su najefikasniji u redovima gostujućeg tima iz Hadžića.

Treću pobjedu u prvenstvu ostvarili su i košarkaši Kaknja, koji su u gostima nakon produžetka pobijedili Zrinjski sa 88:83 (16:14, 16:23, 12:11, 26:22, 18:13).

Vojin Svilar sa 23 i Željko Palavra sa 20 poena bili su najefikasniji u redovima Kaknja, dok je Obrad Tomić ostvario "double-double" učinak od 18 poena i 19 skokova. U timu Zrinjskog najefikasniji su bili Draško Knežević sa 32 i Ljubo Šamadan s 18 poena.

Do prve pobjede u sezoni došao je Građanski koji je u Bijeljini nakon produžetka pobijedio Leotar sa 71:69 (22:6, 9:15, 15:22, 14:17, 11:9).

Najefikasniji kod Građanskog bili su Miljan Bocka i Danilo Negovanović sa po 17 poena, dok je Bojan Pelkić također sa 17 poena bio najefikasniji u redovima Leotara.