0

Hrvati završili nastup, poraženi od Grka 74-69

Sarajevo-x.com
Sa utakmice Grčka-Makedonija(Foto: Arhiv)
Hrvatski košarkaši završili su nastup na Europskom prvenstvu u Litvi porazom od Grčke (74-69) u posljednjemu, petom kolu C-grupe.

U 22. minuti utakmice Grci su imali sigurnu 47-27 prednost nakon poluvremena koje su završili s +17 (44-27). S ulaskom Baraća u igru hrvatski je napad proradio i prednost Grka počela se topiti. Minutu i 22 sekunde prije kraja košem Ante Tomića Vrankovićeva je ekipa smanjila na 66-63. Ipak, u sljedećem napadu Antonis Fotsis pogodio je, minutu i četiri sekunde prije kraja, svoju petu tricu iz osmog pokušaja za 69-63, što Hrvati do kraja nisu uspjeli uloviti.

Hrvatska je reprezentacija solidno odradila drugo poluvrijeme. Ostat će enigma zašto je bez imalo žara odigrala prvo.

U redovima poraženih Stanko Barać bio je najbolji s 14 koševa i šest skokova. Marko Popović ubacio je također 14 koševa uz četiri skoka. Vasileiadis i Fotsis predvodili su Grke sa 17 koševa.

Grčka je pobjedom potvrdila ulazak u drugi krug, u kojem su još sigurni i Makedonci, koji će se u večerašnjem dvoboju boriti za prvo mjesto protiv Bosne i Hercegovine. BiH, pak, mora pobijediti u toj utakmici da bi Finsku potisnula s trećeg mjesta.

Nakon što su u nedjelju neočekivano izgubili od Poljaka 84-83, Turci su u dan kasnije reagirali fantastičnom igrom i pobjedom nad braniteljima naslova Španjolcima 65-57. Najbolji je u pobjedničkim redovima bio Emir Preldžić s 18 koševa i pet skokova, dok je kod Španaca prvo ime bio Marc Gasol s 12 koševa i pet skokova.

Španija je izgubila prvu utakmicu na Eurobasketu djelomično i zbog toga što je izbornik Sergio Scariolo odmarao Paua Gasola, koji nije odigrao niti sekunde.

Odmorio je i njemački selektor Dirk Bauermann svog imenjaka i najboljeg igrača Nowitzkog (igrao 17 minuta) i uspio doći do treće pobjede na turniru. Schaffartzik je zabio tricu za konačnih 81-80 protiv Latvije šest sekundi prije kraja utakmice.

U srazu neporaženih ekipa Rusija je pobijedila Sloveniju u skupini D 65-64. U posljednjemu ruskom napadu Sergej Monja je pola sekunde prije kraja utakmice zabio pobjednički koš.

U prvom susretu petog kola u C-grupi Finska je savladala Crnu Goru sa 71:65 i ostala u igri za treće mjesto.

U posljednjoj utakmici petog kola Bosna i Hercegovina večeras u 20 sati igra protiv Makedonije. Izabranicima selektora Sabita Hadžića potrebna je pobjeda za dalji plasman. U slučaju trijumfa, BiH bi osvojila drugo mjesto, a pored nje u drugi krug bi se plasirale Grčka i Makedonija. Eventualni poraz BiH donio bi dalji plasman reprezentaciji Finske.

Eurobasket, 5. kolo: Grupa A

Velika Britanija – Poljska 88-81 Španjolska – Turska 57-65

Kasnije:

Portugal – Litva

Redoslijed: 1. Španjolska 4-1, 2. Turska 3-2, 3. Litva 3-1 (-1), 4. Poljska 2-3, 5. Velika Britanija 2-3, 6. Portugal 0-4 (-1)

Grupa B

Izrael – Italija 96-95, produžetak Latvija – Njemačka 80-81

Kasnije:

Srbija – Francuska

Redoslijed: 1. Srbija 4-0 (-1), 2. Francuska 4-0 (-1), 3. Njemačka 3-2, 4. Izrael 2-3, 5. Italija 1-4, 6. Latvija 0-5

Grupa C

Finska – Crna Gora 71-65 Grčka – Hrvatska 74-69

Kasnije:

Makedonija – Bosna i Hercegovina

Redoslijed: 1. Grčka 4-1, 2. Makedonija 3-1 (-1), 3. Hrvatska 2-3, 4. Finska 2-3, 5. BiH 2-2 (-1), 6. Crna Gora 1-4

Grupa D

Gruzija – Bugarska 69-79 Slovenija – Rusija 64-65

Kasniej:

Ukrajina – Belgija

Redoslijed: 1. Rusija 5-0, 2. Slovenija 4-1, 3. Gruzija 2-3, 4. Bugarska 2-3, 5. Ukrajina 1-3 (-1), 6. Belgija 0-4 (-1)