VN Italije
0

Alonso razveselio domaće navijače

Fernando Alonso (Foto: Reuters)
Fernando Alonso donio je veliku radost domaćim navijačima Ferrarija na Velikoj nagradi Italije u Monzi. Španac je ostvario drugu pobjedu ove sezone u Svjetskom prvenstvu Formule 1, ujedno 24. u karijeri.

Postao je Alonso tek 18. vozač u 60. izdanju utrke u Monzi koji je pobijedio nakon što je startao s prvog mjesta. No, nije sve teklo glatko za dvostrukog svjetskog prvaka.

Odmah na startu je dopustio da ga prestigne aktuelni svjetski prvak Jenson Button (McLaren), a umalo je ostao i bez drugog mjesta jer ga je dobro pritisnuo timski kolega Felipe Massa. No, uspio se othrvati napadima Brazilca, a potom je nastavio jurnjavu za Buttonom.

Cijelo mu je vrijeme bio na "repu", ali uspio ga je prestići tek kroz boksove. Button je na promjenu guma krenuo u 37. krugu, a nakon povratka na stazu je malo zapeo u prometu, što je Alonsu, koji je u boks ušao krug kasnije, bilo dovoljno da se vrati tik ispred Britanca. Vodstvo je zadržao do samoga kraja i ugrabio 25 bodova koji su mu donijeli skok na treće mjesto u ukupnom poretku. Ferrari je, pak, ostvario prvu domaću pobjedu nakon 2006. godine.

Odličan je Ferrarijev dan upotpunio Massa koji je utrku završio na trećem mjestu, a sjajan je posao odradio i Sebastian Vettel. Nijemac u Red Bullu je startao sa šestog mjesta, imao je tokom utrke i tehničkih problema, ali se dobrom vožnjom i taktikom (ulazak u boks u pretposljednjem krugu) dokopao četvrtog mjesta.

Najveći antijunak utrke svakako je dosadašnji vodeći čovjek ukupnog poretka Lewis Hamilton (McLaren) koji je već u prvom krugu prednjim desnim točkom dotaknuo Massin bolid i završio izvan staze. Velikom je greškom tako ostao bez prvog mjesta na koje je zasjeo Mark Webber (Red Bull) koji je nakon slabog starta u nedjelju završio na šestom mjestu.

Sljedeća utrka u kalendaru Formule 1 je Velika nagrada Singapura, 26. septembra.