British Council
81

Sarajevskim učenicima podijeljen Micro:bit, napredni uređaj koji olakšava učenje

Klix.ba
(Foto: H. M./Klix.ba)
Uređaj naziva Micro:bit, koji je zapravo mali kompjuter podložan lakom programiranju, podijeljen je učenicima u 10 sarajevskih škola među kojima je i OŠ "Aleksa Šantić" koja je ušla u projekat British Councila “Škole za 21. vijek”.

Naš svijet se brzo mijenja, a čak 65 posto od ukupnog broja učenika danas raditi će poslove koji još uvijek ni ne postoje. U cilju pripremanja mladih za neizvjesnu budućnost, British Council je pokrenuo program “Škole za 21. vijek” koji je posvećen razvijanju ključnih kompetencija kod mladih putem programiranja.

Projekat se fokusira na razvijanje vještina kritičkog razmišljanja, rješavanja problema, digitalne pismenosti kao i programiranja uz pomoć džepnog kompjutera — micro:bita. Program je započeo svoj život u učionicama širom Kantona Sarajevo u srijedu, 21. februara svečanim uručenjem micro:bit uređaja direktorima osnovnih škola izabranih za učešće u projektu. Program je regionalnog karaktera i sprovodi se u 60 škola širom Zapadnog Balkana.

Micro:bit uređaji mogu se koristiti za veliki broj školskih predmeta koji nisu direktno povezani sa programiranjem, kao što su biologija, fizika, matematika, muzičko obrazovanje i drugi. Ovi uređaji sastoje se od senzora koji mogu mjeriti toplotu, vlagu, pokret, kao i bluetooth i USB priključka i ekrana. Micro:bit je inicijalno razvio BBC u Velikoj Britaniji u saradnju sa 29 partnera, kako bi pomogao da se djeci približi programiranje i ključne sposobnosti neophodne za budućnost. U školama Velike Britanije se Micro:bit uređaji koriste od 2015. godine sa velikim uspjehom.

Osim fokusa na učenike, program ima za cilj i razvoj kapaciteta škola. Nastavnici škola izabranih za program prošli su kroz seriju obuka koje su im pružile znanja potrebna za upotrebu samih uređaja kao i smjernice kako da stečena znanja prenesu na svoje učenike. British Council sa školama radi na osnivanju klubova za programiranje, kao i stvaranju mreže škola radi razmjene iskustava na nivou Zapadnog Balkana.

Na događaju kojim smo obilježili početak projektnih aktivnosti u školama gostima su se obratili Muamer Tinjak, direktor OŠ “Aleksa Šantić", Azemina Njuhović, pomoćnica ministra za informatizaciju obrazovanja i nauke te Larisa Halilović, direktorica British Councila u Bosni i Hercegovini.

“Digitalna pismenost, kritičko razmišljanje i rješavanje problema nisu novine. Djeca i mladi sa kojim radimo su već digitalno pismeni, a na nama je da im pružimo alate poput micro:bita i načine i tehnike kako da sigurno i sa samopouzdanjem koriste tehnologiju", rekla je Halilović.