Posljednji let
9

Saturn: Cassini će izbaciti gorivo kako ne bi zagadio potencijalni vanzemaljski život

Klix.ba
Ilustracija Cassinija iznad oblaka Saturna (Foto: NASA)
NASA-ina letjelica Cassini upotrijebila je gravitaciju Titana kako bi ubrzala kretanje usmjereno ka Saturnu. Prilikom kontakta sa šestom planetom našeg solarnog sistema sonda će u potpunosti izgorjeti.

Prije samouništenja, Cassini će provesti neko vrijeme između prstenova i površine planete gdje će izvršiti tačno mjerenje trajanja dana na Saturnu i starost slojeva poznatih prstenova.

To će biti posljednji Cassinijev zadatak tokom 12-godišnje misije. Predviđa se da će letjelica konačni pad "doživjeti" u septembru zbog činjenice da će se pogonsko gorivo u potpunosti istrošiti.

Naučnici su odlučili da je pogonski sadržaj najbolje isprazniti u cjelosti, a zbog činjenice da se pad neće moći kontrolisati. Zbog toga postoji vjerovatnoća da letjelica krene prema Titanu ili Enceladu, mjesecima koji vjerovatno na svojim površinama imaju život. U tom kontekstu, pražnjenje spremnika je bitno jer bi Cassini svojim gorivom narušio eventualni ekosistem koji na njimu možda postoji.

U svojoj 12-godišnjoj misiji, Cassini je pokraj Saturna prošao 126 puta. Posljednji prelet dovest će ga na samo 2.000 kilometara od velikih Saturnovih oblaka.

Prilikom korištenja Titanove gravitacije za ubrzanje, Cassini je sa visine od 1.000 kilometara snimio površinu misterioznog ledenog mjeseca koji ispod površine krije veliki okean.