Ogromne širine i debljine
1

Najveći ledeni brijeg na svijetu se kreće nakon 30 godina i mogao bi stvoriti probleme životinjama

S. Š.
Legeni brijeg A68 u svom nedavnom kretanju okeanom (Foto: CPL PHIL DYE RAF / CROWN COPYRIGHT)
Legeni brijeg A68 u svom nedavnom kretanju okeanom (Foto: CPL PHIL DYE RAF / CROWN COPYRIGHT)
Najveći ledeni brijeg na svijetu pokrenut je nakon više od 30 godina koliko se nalazio u stanju mirovanja na dnu okeana.

A23a, kako nosi ime ovaj ledeni brijeg, odvojio se od obale Antarktika 1986. godine i odmah nakon toga se "prizemljio" u Vadelovom moru i postao, u suštini, ledeno ostrvo.

Sa skoro četiri hiljade kvadratnih kilometara površine, više je nego dvostruko veći od Velikog Londona. Prošle godine je plutao, ali brijeg sada prijeti da izađe van antarktičkih voda.

Ovaj ledeni brijeg je debeo nekih 400 metara, a poređenja radi, London Shard (najviši neboder u Evropi) visok je 310 metara.

A23a je bio dio masovnog izbijanja brijegova sa ledene police Filchner na Bijelom kontinentu. U to vrijeme, bio je domaćin sovjetske istraživačke stanice, što samo ilustrira koliko je davno došlo do njegovog odvajanja od Antarktika.

Na kraju, svi brijegovi, koliko god veliki, osuđeni su da se istope, a naučnici će pomno pratiti kretanje A23a, piše BBC.

Ako se prizemlji u Južnoj Džordžiji, moglo bi da izazove probleme milionima tuljana, pingvina i drugih morskih ptica koje se razmnožavaju na ostrvu. Također, A23a mogao poremetiti normalne puteve ishrane životinja, sprečavajući ih da pravilno hrane svoje mlade.