Eksplozija bolida snimljena iz meteorološke stanice u Gradačca
10.10.2013.
Jutros u 05:51 sati iznad centralne Bosne eksplodirao je izuzetno sjajan meteor bolid, saopštili su iz Astronomskog društva Orion iz Sarajeva.
Uprkos djelimično oblačnom vremenu ova pojava je registrirana u Federalnom hidrometeorološkom zavodu u Sarajevu i na meteorološkoj stanici Gradačac, gdje je nedavno postavljena meteorska kamera.

Zajednički projekt Federalnog hidrometeorološkog zavoda i Astronomskog društva Orion iz Sarajeva na uspostavi bosanskohercegovačke meteorske mreže daje nove rezultate. Snimcima sa dviju stanica određena je putanja ovog tijela. Komad kosmičkog materijala 'upalio' se na visini od oko 120 kilometara. Nakon 36 km leta, meteor se uz eksploziju ugasio na visini od 95 kilometara. U momentu najvećeg sjaja imao je magnitudu od -4,5", naveli su iz Oriona.
Možda vas zanima
Nakon saobraćajne nesreće
Dodik zatražio od Anje Ljubojević da podnese ostavku, ona odmah poslušala
4 sata
Velika olakšica
Nema više čekanja poštara: Šta su paketomati i kako mijenjaju dostavu pošiljki u BiH
6 sati
Reakcija na izjavu
Naša stranka optužuje Čovića i Izetbegovića: Pod krinkom relaksacije odnosa gradite podijeljenu državu
3 sata
Zanimljiva anegdota
Muharemović otkrio kako je čitav Srebrenik došao do njegovog broja, za sve "okrivio" Dedića
6 sati
Precizno postavljanje
Ovako izgleda proces izrade novih dresova Zmajeva, pogledajte video koji je objavio "Kelme"
1 sat