Promo
47

Matične ćelije u liječenju moždanih oštećenja kod prijevremeno rođenih beba

Ukoliko beba dođe na svijet dosta prije termina, često se javljaju oštećenja mozga izazvana infekcijama, kao i hipoperfuzija (smanjena prokrvljenost mozga).

Matične ćelije iz sopstvene krvi pupčane vrpce bi ovu djecu mogle da zaštite od razvojnih poremećaja, koji bi ih pratili do kraja života. Ovo je pokazala studija klinike Frauenklinik u Bernu (Švicarska).

Porađaj se završio, pupčana vrpca je presječena i odlaže se zajedno sa placentom. Tako uglavnom izgleda redoslijed u porodilištu. Međutim, matične ćelije iz tkiva pupčane vrpce bi mogle da se koriste neposredno po rođenju – u cilju liječenja oštećenja mozga kod prijevremeno rođenih beba. Ovo je pristup Istraživačke laboratorije za prenatalu medicinu na Univerzitetskoj bolnici u Bernu (Inselspital).

Studija je zaista uspjela da pokaže da su ubrizgane ćelije stigle do mozga i da su unaprijedile nervne veze između moždanih hemisfera i kičmene moždine kod životinja.

U jednoj eksperimentalnoj studiji doktori su pokazali da bi matične ćelije iz tkiva pupčane vrpce zaista dosta mogle da ublaže procese u mozgu koji dovode do oštećenja. Na ovaj način bi moglo da se izbjegne nastajanje teškog oštećenja mozga, takozvane cerebralne paralize, koje sa sobom nosi doživotne smetnje.

Kako je izgledao novi terapijski pristup u studiji

Korak 1: Izolovanje matičnih ćelija iz tkiva pupčane vrpce Uz saglasnost majke uzeto je tkivo pupčane vrpce i iz njega su izolovane matične ćelije. Od dobijenih matičnih ćelija istraživači su pripremili transplantat. Zadatak ćelija bi bio da u velikoj mjeri spriječe oštećenje mozga, kao i da štite mijelinski omotač nervnih puteva.

Korak 2: Infuzija matičnih ćelija kroz nos do mozga Dobijene ćelije su eksperimentalno primjenjene na životinjama, tako što su aplikovane u nosnu sluznicu. Umjesto da se ćelije direktno implantiraju u mozak, neinvazivnom metodom je matičnim ćelijama prepušteno da same pronađu put kroz nosne puteve, odnosno da migriraju do oštećene zone u mozgu. Studija je zaista uspjela da pokaže da su ubrizgane ćelije stigle do mozga i da su unaprijedile nervne veze između moždanih hemisfera i kičmene moždine kod životinja. Za buduću terapiju matičnim ćelijama kod oštećenja mozga nastalih na rođenju, ovo je prvi proboj. Prije nego što uslijedi klinička studija kod novorođenčadi, dalja istraživanja će se baviti utvrđivanjem doze i učestalošću davanja terapije.

Danas roditelji koji žele da ostave matične ćelije imaju izbor između različitih banaka za matične ćelije. Nije dovoljno da se krv iz pupčane vrpce samo zamrzne, već se mora osigurati da matične ćelije u slučaju potrebe mogu da budu upotrebljene za transplantaciju.

Matične ćelije iz pupčane vrpce dostupne i u Bosni i Hercegovini

FamiCord Grupa, koju u regiji zastupa u Bio Save d.o.o. je mreža banaka pupčane krvi koja nudi skladištenje visokokvalitetnih uzoraka matičnih ćelija širom Evrope i posjeduje 8 laboratorija za obradu matičnih ćelija. Uz kupovinu Stemlaba (Crioestaminal) u Portugalu, koja je upravo završena, FamiCord je postala najveća banka matičnih ćelija u Evropi. U FamiCord bankama čuva se više od 355.000 uzoraka pupčane krvi, tkiva pupčane vrpce, krvi iz placente i drugih bioloških materijala djece iz čitave Evrope.

Sve FamiCord institucije rade pod AABB certifikatom. Laboratorije koje posjeduju AABB akreditaciju imaju najveći nivo kvaliteta za procesuiranje i testiranje krvi iz pupčane vrpce i kontinuirano teže ka novim poboljšanjima.

Akreditacijski program od strane AABB garantuje najveći standard za prikupljanje, procesuiranje i skladištenje u posebnim referentim imunohematološkim laboratorijama, te za terapijske primjene (terapije sa pupčanom krvi). FamiCord Group je do sada imao 1.987 liječenja matičnim ćelijama od toga 1.082 liječenja matičnim ćelijama iz pupčane krvi i pupčane vrpce što je čini neprikosnovenim liderom na Evropskom tržištu.

Svojim istraživanjima, FamiCord banka stalno unapređuje upotrebu i kvalitet matičnih ćelija iz pupčane vrpce. Na osnovu dugogodišnjeg iskustva ova banka je priznata kao autoritet broj jedan u čuvanju matičnih ćelija iz pupčane krvi kao i tkiva pupčane vrpce.

Sve dodatne informacije možete dobiti od kompanije Bio Save d.o.o. putem njihove web stranice www.biosave.ba, upitom na e-mail adresu [email protected] ili putem kontakt telefona +387 33 200 800 ili +387 61 998 773.