Čudni su zakoni: u Njemačkoj ako ne pružiš pomoć u saobraćajnoj nesreći, tuže te za 'uskraćenu pomoć'. Turci su mi pričali da je u Turskoj obratno. Ako niski ljekar bolje ti je da ne pružaš pomoć inače si suodgovoran za zdravlje unesrećenog.
Zakon nalaže da svako mora pružiti pomoć ako je ona potrebna i ako se to od osobe može razumno očekivati s obzirom na okolnosti. To znači:Zvanje hitne pomoći (Notruf 112): Ovo je apsolutni minimum koji svako može i mora uraditi. Ignorisanje nesreće i puko produžavanje vožnje je kažnjivo.
Osiguravanje mjesta nesreće: Postavljanje sigurnosnog trougla i paljenje sva četiri žmigavca kako bi se spriječile nove nesreće.Prva pomoć u okviru znanja: Od vas se ne očekuje da radite složene medicinske zahvate, ali morate učiniti ono što znate (npr. provjeriti svijest, staviti povrijeđenog u bočni položaj, zaustaviti krvarenje). U Njemačkoj je obavezno polaganje kursa prve pomoći prilikom dobijanja vozačke dozvole.
Prikaži sve komentare (38)