pPrema postojećem zakonu sudije i službenici sudova tokom obavljanja službenih dužnosti ne smiju ispoljavati bilo kakvu vjersku, političku, nacionalnu ili drugu pripadnost. Zakon ne može biti bolji od trenutnog.
Krst, križ ili polumjesec su simboli predmeti koje unosiš, kačiš na zid ili stavljas kao ukras. Ti predmeti nemaju svijest, niti su neodvojivi dio tvog tijela i svakodnevnog identiteta. Hidžab nije predmet koji se unosi u sudnicu da bi se njime mahalo; on je odjevni predmet koji je sastavni dio ličnog identiteta i vjerske dužnosti.
Zabraniti hidžab pod krinkom zabrane "simbola" je isto kao kada biste ortodoksnom Jevreju zabranili kipur ili indijskom Sikhu turban to nije neutralnost, to je direktan progon određenih identiteta iz javnog sektora.
Neutralnost pravosuđa se ne mjeri time šta sudija ima na glavi, već šta ima u glavi i kako primjenjuje zakon. Pravedna presuda je neutralna ako je donesena na osnovu dokaza. Kada bi izgled određivao nepristrasnost, onda bismo morali zabraniti i sudije sa političkim frizurama, specifičnim stilom oblačenja ili određenom bojom kože, jer bi neko mogao u tome vidjeti "simbol".
Ovo je temeljni hadis pravosudne etike koji pravi jasnu gradaciju na osnovu dva kriterija: znanja i namjere (pravičnosti). Tri su vrste sudija: jedna će u Džennet, a dvije će u Džehennem. Sudija koji je spoznao istinu (pravo) i sudio po njoj on će u Džennet. Sudija koji je presudio ljudima u neznanju on će u Džehennem.Sudija koji je spoznao istinu, ali je svjesno odstupio od nje i sudio nepravedno on će u Džehennem.* (Ebu Davud, Tirmizi, Ibn Madže)
Omer r.a. u pismu eksplicitno naređuje: Izjednači ljude (stranke) pred sobom u svom pogledu, u svom vijeću (mjestu gdje sjede) i u svom postupanju prema njima.tako da se ugledan i moćan čovjek ne ponada da ćeš zbog njegovog ugleda presuditi u njegovu korist (učiniti nepravdu), a da siromah i slabić ne izgubi nadu u tvoju pravednost.
zasto hidzab jeste jednaka sa ispoljavanje vjerske pripadnosti? neko moze nositi krs ispod kosulje a da niko ne vidi,a niko ga nece pregledati..postojeci zakon je diskriminacija za sve pokrivene zene!