Čović i interkonekcija
82

Trojka o O'Brienovoj posjeti: Poruka za one koji EU integracije žele iskoristiti za svoje politike

N. V.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
SDP, Narod i pravda i Naša stranka su objavili zajedničko saopćenje povodom posjeta ključnih međunarodnih partnera Bosni i Hercegovini. Kazali su kako su strani zvaničnici dobro prepoznali antidržavne politike.
Na početku iz Trojke ističu da je posjeta najviših zvaničnika NATO-a i pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Jamesa O'Briena Bosni i Hercegovini potvrda snažne i kontinuirane podrške ključnih međunarodnih partnera našoj državi. Poručuju kako je ova posjeta još jednom potvrdila partnerske odnose BiH i NATO-a te snažnu podršku euroatlantskom putu naše države.

"Od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sve do danas NATO je bio i ostao posvećen očuvanju sigurnosti na ovim prostorima, a ključni vanjskopolitički cilj naše države jeste članstvo u NATO-u i EU. Posebno cijenimo podršku koju NATO pruža procesu reformi Oružanih snaga BiH koje ostaju jedna od ključnih državnih institucija. Jake i modernizovane Oružane snage i saradnja sa NATO-om važni su posebno u uvjetima izazova na globalnom planu, ali i kao odgovor za različite domaće aktere koji dovode u pitanje suverenitet, cjelovitost i nezavisnost BiH", naveli su.

Jasne i nedvosmislene poruke posebno su došle od pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država za Evropu i Euroaziju Jamesa O'Briena. On je kritikovao Milorada Dodika, kao i većina drugih stranih zvaničnika, ali je reagovao i zbog ponašanja Dragana Čovića. Iz Trojke nisu konkretno navodili imena svojih partnera, ali su prokomentarisali O'Brienove poruke.

"Bilo je značajno čuti jasne i nimalo uvijene poruke da je BiH cjelovita, suverena i nezavisna država koja je, shodno ustavu koji su prihvatili svi u Dejtonu, nadređena entitetima te da je svaka priča o rušenju države jasno osuđena. O'Brien je potvrdio važnost državne imovine koja nesumnjivo pripada državi, odbio je napade na Ustavni sud BiH koji je u ovom formatu i sa ovim ovlastima bio jedan od ključnih segmenata mira koji je dogovoren u Dejtonu, a posebno je važna poruka da svaka antidržavna politika, ma od koga dolazila, nema niti će ikad imati podršku najmoćnije države", kazali su iz Trojke.

O'Brien je komentarisao činjenicu da Čović uslovljava izgradnju južne interkonekcije formiranjem preduzeća sa sjedištem u Hercegovini. Čini se kako se Trojka na to indirektno osvrnula.

"Ovo je jasna poruka da je put dogovora domaćih aktera poželjan, ali da na tom putu ucjene i zahtjevi koji bi urušavali državu i državne institucije nisu prihvatljivi te je jasno naznačena podrška visokom predstavniku da reagira na takve zahtjeve. Ovako jasno adresirane poruke jednog od najviših zvaničnika aktuelne administracije Sjedinjenih Američkih Država trebale bi biti poruka upravo domaćim političkim akterima koji euroatlantske integracije pokušavaju iskoristiti za nametanje vlastitih politika koje državu dodatno razgrađuju i destabiliziraju", rekli su.

Dalje su u saopćenju iskazali zahvalnost za aktivnosti međunarodne zajednice u BiH te su ukazali na pozitivne stavove koje je iznio O'Brian. Međutim, ignorisali su prokomentarisati jednu od najvažnijih poruka, a to je da sporazum koji su partneri postigli u Laktašima nije dobar.

"Uvažavanje svih specifičnosti uz istovremeno jačanje države i državnih institucija nesumnjivo je put koji od BiH čini kredibilnog i poželjnog partnera za sve ključne međunarodne aktere. Zahvalni smo za svaku dosadašnju podršku državi BiH, očekujemo nastavak takve podrške te da djela prate sve ono što je rečeno u prethodnim danima. Strateška proaktivna politika saradnje bez bilo kakvih rješenje na štetu države te kvalitetnije pozicioniranje BiH ostaju primarni zadaci svake prodržavne politike. Posebno je važno što su najviši zvaničnici NATO-a i SAD-a jasno prepoznali da u samoj BiHi postoje prodržavne snage koje vrlo odgovorno i nimalo populistički vode ključne procese na različitim nivoima vlasti uprkos tolikim opstrukcijama. Bitno je da su jasno definirani ne samo antidržavni akteri već i one stranke i pojedinci koji su lične i stranačke interese uvijek imali ispred interesa države – takvi su ovih dana jasno označeni kao snage koje ne mogu biti partner nikome i nigdje", navode.

Na kraju, iz Trojke ističu kako mogućnost da BiH otpočne pregovore o članstvu u EU i ovakva podrška NATO-a i SAD-a "jasno ukazuju da se krećemo u dobrom smjeru".

"To je mukotrpan put, ali je put ka našim ključnim strateškim ciljevima", zaključili su.