Katar 2022
35

Uživo / Tok utakmice: Japan - Hrvatska 1:1 (Penali 1:3)

D. P.
Japan i Hrvatska sastali su se u duelu osmine finala Svjetskog prvenstva danas od 16 sati, a utakmicu u tekstualnom prijenosu mogli ste pratiti na portalu Klix.ba.

Pašalić šalje Hrvatsku rezultatom 3:1 u četvrtfinale!

Livaković i treći penal brani!

Livaja nonšalantno promašuje penal. Pogodio je stativu.

Brozović siguran za 2:0, a nakon njega pogađa i Asano.

Livaković brani i penal Mitomi.

Hrvatska vodi! Siguran je Vlašić.

Livaković brani prvi penal Minaminu!

Kraj i drugog produžetka! Penali će odlučiti putnika u četvrtfinale Svjetskog prvenstva.

120' - Jedan minut nadoknade nakon 120 minuta. Lovro Majer je imao šansu da donese prolaz Hrvatskoj.

118' - Svi Japanci su unutar 30 metara od svog gola.

116' - Manje od pet minuta ostalo je do penala.

113' - Kako se bližimo penalima, Hrvatska sve bolja.

111' - Opasno je bilo nakon kornera za Hrvatsku, no Japanci su se odbranili.

106' - Počeo je drugi produžetak.

Gotov je prvi produžetak. Japanci su bili bliži golu.

105' - Fantastičan prodor Mitome i došao je s loptom od svoje polovice do kaznenog prostora Hrvatske. Uslijedio je silovit šut kojeg je odbranio Livaković.

101' - Izblokiran udarac Perišića.

98' - Povlači Dalić novi potez. Modrić je ustupio mjesto Lovri Majeru, dok je umjesto Kovačića na terenu Vlašić.

94' - Nešto ofanzivniji ulazak Japana u prvi produžetak od 15 minuta. Da li je to Moriyasu naredio, ili je Dalić rekao svojim igračima da se zatvore, ne možemo reći sa sigurnošću.

92' - Japan je pokušao nakon kornera, ali lopta daleko od gola.

91' - Počeo je prvi produžetak!

Kraj regularnih 90 minuta! Završeno je rezultatom 1:1, tako da ćemo gledati produžetke.

90' - Igrat će se četiri minute sudijske nadoknade.

86' - Dobar centaršut Perišića, ali udarac Pašalića glavom ponovo odlazi prilično daleko od gola.

83' - Evidentno je kako su obje ekipe smirile igru i "stale" na loptu. Ne želi niko rizikovati i sve smo bliži produžecima.

77' - Još jedna velika prilika za Hrvate i ponovo za Perišića. Igrač Tottenhama je prošao po lijevoj strani i šutirao silovito, ali lopta odlazi u korner.

74' - Pokušaj Pašalića glavom, ali lopta odlazi prilično daleko od gola.

71' - Dvadesetak minuta nade da će ovaj meč neka od reprezentacija riješiti u regularnom vremenu.

66' - Novi gol Hrvatske visi u zraku! Budimir, odmah nakon što je ušao u igru, glavom šutira tik pored stative. Golman Gonda bio je matiran.

63' - Gonda spriječio eurogol Modrića! Fantastičan volej uhvatio je Luka s distance, ali nevjerovatna odbrana japanskog golmana.

57' - Zamalo golčina i Japanaca. Endo s velike udaljenosti, Livaković jedva odbija loptu u korner.

55' - GOOOOOOL! Fantastičan pogodak Perišića glavom skoro sa 16 metara. Lovren je centrirao s desne strane, a ofanzivac Tottenhama glavom zakucava loptu u mrežu Japanaca s velike udaljenosti.

52' - Hrvati traže penal! Jedan od stopera Japana čuvao je Petkovića, koji je pao, ali se sudija iz SAD-a nije oglasio.

50' - Očekujemo ofanzivu Hrvatske, no još uvijek nije Dalić naložio "sve u napad".

46' - Odmah pokušaj Kamade s tridesetak metara udaljenosti, lopta nakon silovitog udarca odlazi preko prečke.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

Kraj prvog dijela, Japan vodi!

45' -Dvije minute sudijske nadoknade. Japan se nimalo nije prepao i ima zasluženo vodstvo.

43' - GOOOOOL! Japan vodi u finišu prvog dijela! Maeda je pogodio nakon prekida i sretno odbijene lopte. Ne može se reći nezasluženo.

41'- Velika šansa za Japan! Maeda je odlično prošao Modrića, onda su odigrali Japanci dobru akciju, a zicer propušta Kamada sa sedam - osam metara. Šutirao je preko gola.

35' - Sada se ponovo Japan oslobodio pritiska. Nema uzbuđenja, ali je lopta nešto više u posjedu azijske selekcije u ovim trenucima.

30' - Pola sata igre. Nema golova, ali ne možemo reći da nema uzbuđenja.

28' - Hrvati su pojačali! Nižu se opasni centaršutevi pred golom Japana, a najbolju šansu nije iskoristio Kramarić. Nije uspio doći do lopte u petercu nakon ubačaja Perišića.

26' - Još jedna velika šansa za Hrvatsku. Tri na jedan izašli su Hrvati, ali je Petković sve upropastio oklijevanjem i netačnim dodavanjem.

24' - Opasno je bilo pred golom Japana nakon ubačaja Modrića iz slobodnog udarca, ali lopta nikog nije zakačila i posjed je za azijsku selekciju.

19' - Minute koje pripadaju Japancima. Sada je Ito prošao po desnoj strani, ali Livaković sigurno hvata ubačaj

15' - Hrvatska ne žuri. Vatreni pokušavaju pas igrom stvoriti neku opasnost pred golom Japana, ali bez srljanja. S druge strane, Japan je vrlo opasan u tranziciji i konkretan u kontrama.

12' - Nova opasnost pred golom Hrvatske. Opasan centaršut uputio je Ito, ali su dvojica Japanaca zakasnila da ukližu u petercu i provedu je u mrežu.

8' - Nevjerovatan promašaj Perišića! Pao je Tomiyasu i dodao loptu do Perišića, koji je izašao sam i neometan pred Gondu, ali mu je japanski golman odbranio.

5' - Hrvatska je sada, potpuno očekivano, preuzela loptu i kontrolu igre. To smo mogli očekivati i prije početka utakmice, dok će Japan prijetiti iz kontri.

3' - Odlična šansa za Japan. Taniguchi je šutirao glavom nakon kornera tik pored stative Hrvatske.

2' - Prva opasnost pred golom Hrvatske, bit će korner za Japan.

1' - Počela je utakmica!

15:55 - Igrači obje reprezentacije izašli su na teren i uslijedit će intoniranje nacionalnih himni.

15:52 - Pobjednik ovog duela igrat će u četvrtfinalu protiv boljeg iz duela Brazila i Južne Koreje.

15:48 - FIFA se pozvala na zanimljiv podatak. Naime, Hrvatska je u osam od posljednjih 13 utakmica na svjetskim prvenstvima odigrala bez golova u prvom poluvremenu. Da li nas i danas čeka "tvrda" utakmica i nadmetanje od starta?

15:47 - Glavni arbitar utakmice je Ismail Elfath iz Sjedinjenih Američkih Država, a pomagat će mu Kyle Atkins i Corey Parker.

15:36 - Ovo će biti treći zvanični susret ove dvije reprezentacije i treći na svjetskim prvenstvima. U prvom duelu 1998. godine Hrvatska je slavila rezultatom 1:0, dok osam godina kasnije nije bilo pogodaka.

15:30 - Susret se igra na stadionu Al Janoub u Al Wakrahu. Stadion ima kapacitet od 40.000 gledalaca, a očekuje se oko 1.000 pristalica Hrvatske.

15:30 - Japan je možda i najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela Svjetskog prvenstva. Azijska selekcija savladala je Njemačku i Španiju u grupi i zauzela prvo mjesto. S druge strane, Hrvatske je izbacila jednog od najvećih favorita za visok plasman, selekciju Belgije.

15:30 - Poznati su sastavi za ovaj vrlo važan okršaj. Selektor Hrvatske Zlatko Dalić napravio je dvije važne promjene. Umjesto Borne Sose i Marka Livaje, koji su započeli duel s Belgijom, na terenu će biti Bruno Petković i Borna Barišić.

Japan: Gonda, Taniguchi, Yoshida, Tomiyasu, Nagatomo, Morita, Endo, Ito, Kamada, Doan i Maeda.

Hrvatska: Livaković, Juranović, Lovren, Gvardiol, Barišić, Brozović, Modrić, Kovačić, Kramarić, Perišić i Petković.
15:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli u tekstualni prijenos utakmice osmine finala Svjetskog prvenstva u Kataru. Duel Japana i Hrvatske počinje u 16 sati.