Festival ViennaUP
36

Proizvodnja hrane: Znate li šta je LIMAX2 i kako je jedna mala firma prekinula saradnju s američkim divom

Piše: Benjamin Redžić
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Na ovogodišnjem festivalu startup kompanija ViennaUP razgovarano je i o prehrambenoj industriji te su tom prilikom dvije austrijske startup kompanije podijelile svoja iskustva.

Domaćin panela je bila bečka konsultantska kompanija Konsultori čiji je Michael Kubina napomenuo da je postojeći način proizvodnje hrane star 50 godina te da više nije održiv. Kako je konstatovao, trenutni način proizvodnje nije moguće popraviti i potrebna mu je radikalna promjena.

Zamjena za konvencionalni šećer

Korak ka radikalnoj promjeni je napravila startup kompanija Smiling Food, osmislivši LIMAX2 kao stopostono prirodno napravljenu zamjenu za konvencionalni šećer, a koja ima okus i funkciju poput konvencionalnog šećera.

Osnivačica Smilig Fooda Lisa Reiss je ukazala da nije lako raditi na supstanci koja će biti zamjena za konvencionalni šećer. Kao jednu od poteškoća u radu svoje kompanije je istakla šećerni lobi te je pozvala vlasti da olakšaju upotrebu zamjenskih sastojaka za konvencionalni šećer.

Saradnja malog i velikog

Wolfgang Fojtl je osnivač startupa Verival Bio koji pravi potpuno organske namirnice za doručak - od kaša, preko mlijeka, do grickalica. Podijelio je iskustvo saradnje s američkim prehrambenim divom Kelogom. Ukazao je da je Kelog bio taj koji je ponudio saradnju. Fojtl je kasnije prekinuo tu saradnju.

Naime, prvobitno je bio oduševljen što mu je Kelog ponudio saradnju, a nakon što je ta saradnja i uspostavljena, nastale su poteškoće.

Fojtl je naveo da su te poteškoće bile posljedica značajno različitog pristupa Verivala i Keloga. Prema njegovim riječima, nisu se mogli dogovoriti o dnevnim aktivnostima te da se u toj saradnji na kraju dana sve svede na to ko je mali, a ko veliki. Napomenuo je da velike kompanije imaju potpuno drugačiji pristup kvalitetu i transportu hrane.

Naglasio je da je jedna od mogućnosti bila da proda svoju kompaniju, ali da se umjesto toga odlučio na prekid saradnje s Kelogom.

Kako je konstatovao, mnogo je pohlepe u svjetskoj proizvodnji hrane. Poručio je da bi proizvodnja hrane trebala biti manje biznis.

Osjetljivo pitanje

Govornici na panelu ViennaUPa o prehrambenoj industriji, kojem je prisustvovao i Klix.ba, usaglasili su se da je saradnja u ovoj industriji nužna, ali da ona podrazumijeva i razmjenu osjetljivih podataka. Naime, kako je podsjetila Reiss, to podrazumijeva razmjenu podataka o cijenama i načinu proizvodnje.

Inače, na šestodnevnom festivalu ViennaUP su predstavljene startup kompanije iz cijelog svijeta, među kojima su i bh. kompanije. Dobrim dijelom su to kompanije s tehnološkim rješenjima od društvene koristi. Festival je imao čak 10.000 učesnika iz više od 100 država.