Burna debata
14

Tenzije između Harris i Trumpa eskalirale su kada se spomenuo fracking: Zbog čega ova riječ izaziva kontroverze

V. K.
Foto: Shutterstock/Klix.ba
Foto: Shutterstock/Klix.ba
Iako su tokom debate Kamala Harris i Donald Trump govorili o brojnim temama, jedan pojam ipak je izazvao najveće rasprave te je pokazao duboku podijeljenost američkog društva.

Naime, u nizu tema u kojima su suprotstavili mišljenja, Harris i Trump su posebnu raspravu vodili o tzv. frackingu, odnosno hidrauličnom frakturiranju, što je metoda koja u rudarenju izaziva brojne kontroverze.

Tokom debate Harris je naglasila kako ona nije zabranila fracking kao potpredsjednica SAD-a te da to ne namjerava raditi ni onda ako postane predsjednica.

"Moj stav je da moramo ulagati u različite izvore energije kako bismo smanjili naše oslanjanje na stranu naftu. Imali smo najveći porast domaće proizvodnje u historiji zbog pristupa koji prepoznaje da se ne možemo previše oslanjati na stranu naftu", rekla je Harris.

S druge strane, Trump je poručio da će, ako Kamala Harris pobijedi, Pennsylvanija ostati bez frackinga.

"Ona uništava našu državu. Ima plan da svima oduzme oružje te da zabrani fracking u Pennsylvaniji i drugim dijelovima SAD-a. To ona planira", naveo je Trump.

Šta je zapravo fracking?

Hidraulično frakturiranje, odnosno fracking, predstavlja metodu vađenja fosilnih goriva. Proizvođači buše škriljce, odnosno sedimentne stijene duboko pod zemljom, a zatim upumpavaju vodu, hemikalije i pijesak kako bi se formirale pukotine te ispustila nafta, odnosno plin.

"Ova tehnologija 'otključala' je rezerve nafte i plina u 20 američkih država. To je sada najčešće korištena metoda ekstrakcije fosilnih goriva u SAD-u. Od frackinga, američka proizvodnja nafte porasla je historijskom brzinom. Nijedna zemlja u historiji nije iscrpila toliko nafte i plina kao SAD u posljednjih šest godina", piše Guardian.

Ipak, ova metoda je kontroverzna zbog svog utjecaja na okoliš i zdravlje.

"Tehnika bušenja može kontaminirati vodu za piće. Više od 17,6 miliona ljudi živi u dijelovima blizu bunara, a oni su upravo prijavili zdravstvene probleme koji uključuju glavobolju i krvarenje iz nosa do endokrinih poremećaja", navodi se.

Istraživanja su također pokazala da bi američki projekti frackinga u budućnosti mogli osloboditi 140 milijardi metričkih tona plinova koji zagrijavaju planetu, što bi svijet dovelo do klimatske katastrofe.

"Neke studije sugeriraju da bi plin koji se izvlači preko frackinga mogao biti čak i gori za klimu od uglja", navodi se.