Panika na Wall Streetu
0

Može li iko zaustaviti strmoglavi pad?

FENA
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Više od pet posto strmoglavili su se u utorak vodeći indeksi na Wall Streetu, što je već peti dan zaredom kako cijene dionica padaju jer se ulagači plaše da će brzo širenje kreditne krize povući svjetsko gospodarstvo u duboku recesiju.

Dow Jones indeks potonuo je 508 bodova ili 5,11 posto, na 9.447 bodova. U posljednjih pet dana DJIA je izgubio 1.400 bodova ili gotovo 13 posto, što je njegov najveći petodnevni gubitak u povijesti.

S&P indeks pao je, pak, 5,74 posto, na 996 bodova, što je njegov prvi pad ispod psihološki važne razine od 1.000 bodova nakon više od pet godina. Nasdaq indeks izgubio je 5,80 posto, zaronivši na 1.754 boda.

Usprkos svim pokušajima najvećih središnjih banaka svijeta, na kreditnom tržištu nema pomaka nabolje. Zbog straha od u bilansama skrivenih gubitaka banke ne žele kreditirati jedna drugu, zbog čega i najveće svjetske kompanije teško dolaze do zajmova.

Kako bi kompanije opskrbila nužnim kreditima, američka središnja banka najavila je u utorak da će početi izravno od tvrtki kupovati njihove komercijalne zapise, što je potez bez presedana i ukazuje na svu ozbiljnost situacije.

Uz to, predsjednik Feda Ben Bernanke kazao je kako je američko gospodarstvo uzdrmano finanaijskom krizom „povijesnih dimenzija“, zbog čega mu prijeti pad.

No, kazao je i kako su popustili inflacijski pritisci te da će Fed razmotriti je li u ovim okolnostima njegova sadašnja politika odgovarajuća. To je na tržištu protumačeno kao najava smanjenja ključne kamatne stope, koja iznosi dva posto. Takve najave obično pozitivno utječu na berze, ali ne i u utorak.

"Čini se da tržište ne može naći nikakvo uporište, bez obzira što vlada ili Fed poručuju. Trenutno smo u području bez ikakvih pravila i ne znamo kako će ovo završiti", kaže Linda Duessel, analitičarka u tvrtki Federated Investors.

Usto, ulagači su razočarani što je izostala zajednička, koordinirana akcija najvećih središnjih banaka svijeta kako bi se stabilizirala finansijska tržišta.

Među najvećim gubitnicima u utorak je bio finansijski sektor, zbog čega je S&P indeks tog sektora potonuo na najnižu razinu u više od 10 godina.

Cijena dionice Bank of America potonula je više od 26 posto, nakon što je najveća američka banka izvijestila o padu dobiti i smanjenju dividende, te najavila prikupljanje 10 milijardi dolara svježeg kapitala.

Cijena dionice Morgan Stanleyja bila je u jednom trenutku u minusu većem od 40 posto, no kasnije je njezin gubitak smanjen na 25 posto jer je Morgan izvijestio da je ugovor o prodaji 24,9 posto njegovih dionica japanskoj banci Mitsubishi UFJ Financial Group pred potpisivanjem.

Niz loših vijesti nastavljen je i nakon zatvaranja Wall Streeta, kada je Alcoa izvijestila o padu dobiti u trećem tromjesečju zbog slabljenja potražnje, rasta troškova poslovanja i oštrog pada cijene aluminija. Izvještaj trećeg po veličini svjetskog proizvođača aluminija predstavlja loš početak sezone objave poslovnih rezultata, komentiraju analitičari.

I na većini evropskih berzi cijene dionica su u utorak pale, prenosi Hina. DAX indeks Frankfurtske berze potonuo je 1,12 posto, na 5.326 bodova. Međutim, londonski FTSE indeks porastao je 0,35 posto, na 4.605 bodova.