State Department
0

SAD se izvinile Gvatemali zbog medicinskih pokusa iz 1940-ih

FENA
Foto: AFP
Foto: AFP
Sjedinjene Američke Države u petak su se izvinile Gvatemali zbog medicinskih pokusa iz 1940-ih godina u kojima su bolesnici zaraženi sifilisom i gonorejom bez njihove saglasnosti.

Medicinski istraživači američke vlade namjerno su zarazili stotine ljudi u Gvatemali, uključujući i duševne bolesnike, gonorejom i sifilisom bez njihovog znanja i dozvole, prije više od 60 godina.

Mnogi od zaraženih bili su ohrabrivani da prenesu infekcije na druge, kao dio istraživanja. Oko trećine onih koji su bili zaraženi nikada nisu dobili adekvatno liječenje.

U petak su državna tajnica Hillary Clinton i ministrica zdravstva Kathleen Sebelius objavile zajedničko saopćenje u kojem se izvinjavaju za te postupke Službe za javno zdravstvo SAD-a.

"Studija provedena od 1946.-1948. u Gvatemali s cijepljenjem spolno prenosivih bolesti je jasno neetička", ističu u saopćenju Clinton i Sebelius.

"Iako su se ti događaji zbili prije više od 64 godine, ogorčeni smo što se takvo istraživanje, koje je za svaku osudu, moglo dogoditi pod okriljem javnog zdravstva. Duboko žalimo što se to dogodilo i izvinjavamo se svim pojedincima, koji su bili pogođeni takvom gnjusnom praksom istraživanja", kaže se u saopćenju.

Hillary Clinton nazvala je gvatemalskog predsjednika Alvara Cabellarosa u četvrtak navečer kako bi potvrdila važnost odnosa SAD-a i te latinoameričke države, saopćio je State Department.

Gvatemala projekt uključivao je eksperimente sa 696 ispitanika, muških zatvorenika i žena duševnih bolesnica. Istraživači su pokušali utvrditi da li antibiotik penicilin može spriječiti infekciju sifilisa, a ne samo izliječiti ga.

Nakon što su ispitanici zaraženi bakterijom sifilisa, kroz posjete prostitutki ili izravnim cijepljenjem, nije jasno jesu li kasnije bili izliječeni ili dobili odgovarajuću medicinsku skrb, navodi se u tzv. Reverby izvještaju o tom istraživanju. Dok je većina pacijenata primila tretman, stručnjaci procjenjuju čak jedna trećina nije.

Pokusi su provođeni u saradnji s gvatemalskom vladom.