BiH
8

Zija Dizdarevićna sesiji Kruga 99: Samo članstvo u EU može spasiti BiH od nacifašističkih ideja

Anadolija
Foto: AA
Foto: AA
Bosna i Hercegovina još uvijek nije oslobođena nacifašističkih ideja, a ostaje nada kako se one u bh. društvu mogu promijeniti priključivanjem zemlje porodici zemalja Evropske unije (EU), izjavio je kolumnist i publicista Zija Dizdarević.

Podsjećajući kako se u ponedjeljak, 9. maja, obilježava Dan pobjede nad fašizmom, Dizdarević je na sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99, govoreći o nacifašističkim idejama istakao kako one urušavaju temelje državnosti BiH.Podsjetivši kako "velikosrpske i velikohrvatske" ideje još uvijek postoje u zemljama okruženja, rekao kako je njihov cilj - BiH.

"Da li smo za slavlje mi u BiH, povodom 9. maja? Od Evropske unije smo još podaleko, ali u isto vrijeme i nikad bliže. Da li smo za slavlje pobjede nad fašizmom? Ne baš. U Hrvatskoj je izborna kampanja i pobjeda HDZ-a dovela do desničarenja endehazijskog sentimenta i ustašoidnih poruka. Kampanja u Srbiji pred izbore bila je u znaku oslobađajuće provostepene haške presude četničkom vojvodi Vojislavu Šešelju s velikosrpskim iživljavanjima. Dakle, u našem susjedstvu je opet na dnevnom redu raspirivanje nacifašističkih ideja praćeno mržnjom prema antifašistima i demokratskom građanskom društvu. Konstantan cilj velikosprpskog i velikohrvatskog nacionalnizma je BiH", naglasio je Dizdarević.

On je rekao kako "uz sve pomenuto", BiH slovi za sredinu u kojoj i odakle prijeti ekstremizam "sakriven iza islama" što je, po njemu, direktni rezultat vladavine nacionalnih stranaka. On je posebno pohvalio Islamsku zajednicu u BiH koja se distancirala od "terorističke politike".

"Poruke radikalnih vehabija, selefija, alkaidovata, isisovaca i svih takozvanih džihadista nisu ništa drugačije od onih koje i danas djeluju na liniji nacizma i fašizma. Vladavina nacionalnih stranaka stvorila je pogodno okruženje za rehabilitaciju domaćih derivata nacizma i fašizma, uključujući i militantni radikalizam koji djeluje pozivajući se na islam. Priznanje zaslužuje vođstvo Islamske zajednice u BiH koje se aktivno distancira od te terorističke politike. Srpska pravoslavna crkva u potpunosti je uz velikosrpsku politiku, Katolička crkva u Hrvatskoj je uz desničarenje HDZ-a. Srećom, unutar Katoličke crkve u BiH je snažna podrška bh. državi i normalizaciji bh. društva i među franjevcima i u vrhu Nadbiskupije vrhbosanske", istakao je Dizdarević.

Činjenica da je rukovodstvo Republike Srpske složno da je 9. januar datum rođenja te tvorevine, a ne dan kada je potpisan Dejtonski mirovni sporazum, poručuje da su takve strukture za "zločinačku miloševićevsko-karadžiđevsku Republiku Sprsku, a ne za mirovnu dejtonsku RS", smatra Dizdarević.Njegov zaključak je da u BiH ne postoji odlučan odgovor na nacifašističke ideje i prijetnje jer ne postoji djelotvorna bh. politika od 1990-tih do danas.

"Antifašizam je u temelju države BiH jer je savremena bh. država kao jedna od ravnopravnih jugoslovenskih republika uspostavljena u okviru antifašističke narodnooslobodilačke borbe. Slogan ZAVNOBiH-a: BiH nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska, već i sprska i hrvatska i muslimanska i svih građana koji u njoj žive, ima itekakvu težinu i danas. Dakle, samo ubrzano priključenje euroatlantskim integracijama daje nadu za stabilizaciju i razvoj bh. države. Moramo vjerovati da će demokratija u članicama EU i NATO-a nadvladati nacionalizam, ksenofobiju i nacifašističke ideje", zaključio je Dizdarević.