Općina Novo Sarajevo
119

Veliki značaj za ekologiju: U BiH podignute prve "Urbane šume"

L. H.
U Bosni i Hercegovini su podignute prve dvije male "Urbane šume" i to u Sarajevu u naselju Hrasno uz Srednju školu za okoliš i drvni dizajn.

Postavljanjem kućica za ptice i zabavnim programom za djecu je proslavljeno otvaranje "Šumarka" u naselju Hrasno u Sarajevu, jedne od dvije male urbane šume nastale u okviru projekta "Urbane šume – znanje i učešće svih". Druga šuma se nalazi uz Srednju školu za okoliš i drvni dizajn u Sarajevu, a obje su za sada jedine šume ovog tipa u BiH.

Prve “Urbane šume” u BiH
Prve “Urbane šume” u BiH

Projekat je realizovan kroz Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), koji finansira Evropska unija, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u partnerstvu s Općinom Novo Sarajevo.

"Jedna od krilatica volonterskih akcija kroz koje su šumarci izgrađeni bila je: "Ovo mjesto ćemo zvati Šumarak, malu šumu u našem naselju". Na ovaj način smo inicirali pristup koji je zanemaren a to je aktivno učešće svih nas koji živimo i radimo na ovom području kako bi se rađale ali i realizovale inicijative", kažu iz Udruženja NODAS koje je aktivnost realiziralo kroz projekat

U ovu priču uključili su najprije predstavnike Mjesne zajednice Trg heroja koji su pružili podršku kao i stanovništvo MZ Trg Heroja a uz edukativni tim kao i predstavnike same MZ kroz radionice učili su kako pokrenuti promjenu na jednom ovakvom mikrolokalitetu, kako je osmisliti, kako pristupiti lokalnim vlastima, šta je to na šta imamo pravo ali i kako to pravo ostvariti.

Prve “Urbane šume” u BiH
Prve “Urbane šume” u BiH

Parkovi su unaprijeđeni i uređeni upravo zahvaljujući učešću u radionicama te direktnom volonterskom učešću i radu učenica i učenika Srednje škole za okoliš i drvni dizajn, OŠ Hrasno, predstavnika MZ te stanovnica i stanovnika MZ Trg heroja ali i drugih mjesnih zajednicaiI općina. Ukupno se uključilo više od 300 djece i odraslih a biti dijelom ove priče je bilo jako inspirativno te se nadaju nastavku, ali i važnije od toga da će se Novo Sarajevo a i druge općine više angažovati na primjeni ovog pristupa.

Parkovi će koristiti srednjim i osnovnim školama, ali i Arhitektonskom i Šumarskom, kao i svim drugim fakultetima biološkog smjera.

Prve “Urbane šume” u BiH
Prve “Urbane šume” u BiH

Prisutnima su se obratili i Načelnik Općine Novo Sarajevo Hasan Tanović, projektna menadžerica ReLOaD2 projekta Sanja Bokun, te voditelj projekta "Urbane šume" Šemsudin Maljević. Projektom je značajno podržan nevladin sektor jer je rezultat uspješnan rad sa lokalnim vlastima ali i direktno uključivanje mladih i lokalnog stanovništva u proces donošenja odluka. "Urbane šume – znanje i učešće svih" je realizovan zahvaljujući partnerstvu EU i UNPD-a te saradnji Općine Novo Sarajevo koji kroz ReLOaD2 za glavni cilj imaju upravo jačanje participativne demokratije i EU integracija na

Zapadnom Balkanu i to putem osnaživanja civilnog društva i podsticanja mladih na aktivno sudjelovanje u procesu donošenju odluka, te unapređenja poticajnog pravnog i finansijskog okruženja za civilno društvo.

"Novo Sarajevo, kao i većina općina u Sarajevu i drugim gradovima ima potrebu za daleko većim brojem drveća ali i zelenih površina uopće. Pored toga, stabla koja imamo ne daju puni efekat hlađenja, ne nude dovoljno zaštite od sunca, nemaju dovoljno staza i klupa te time nisu učinjena pristupačnim i iskoristivim. Primjetno je da lokalne vlasti ulažu u poboljšanje zelene infrastrukture i smatramo da takve akcije treba značajno intenzivirati a ovo je naš doprinos i doprinos lokalnog stanovništva i učenica i učenika srednje i osnovne škole.”, zaključuju iz NODAS-a.