Projekat WeBER
107

Objavljen izvještaj o javnoj upravi u BiH: Reforma administracije mora biti učinkovitija

B. R.
Predstavljen izvještaj o javnoj upravi u BiH (Foto: Vanjskopolitička inicijativa)
Predstavljen izvještaj o javnoj upravi u BiH (Foto: Vanjskopolitička inicijativa)
U Sarajevu je danas predstavljen izvještaj o stanju javne uprave u Bosni i Hercegovini, a koji je zasnovan na monitoringu.

Kako su saopćili iz Vanjskopolitičke inicijative (VPI), riječ je o izvještaju sačinjenom u sklopu projekta "Osnaživanje civilnog društva Zapadnog Balkana za reformisanu javnu upravu (WeBER 2.0).

Napomenuli su da je ovo drugi izvještaj o sistemskom monitoringu reforme javne uprave (PAR Monitor) za period 2019/2020. godina. Monitoring reforme javne uprave koji se provodi unutar WeBER 2.0 projekta predstavlja, kako su naveli, nezavisni nadzor reforme javne uprave od civilnog društva za zemlje Zapadnog Balkana.

PAR Monitor izvještaj 2019/2020. za Bosnu i Hercegovinu rezultat je, kako su istakli, provedenih monitoring aktivnosti od VPI-a. Sadrži ključne nalaze za Bosnu i Hercegovinu u šest oblasti reforme javne uprave koji se temelje na SIGMA-inim principima reforme javne uprave. Stoga ovaj izvještaj predstavlja nadopunu rada SIGMA-e i Evropske komisije koja kao osnovu za izvještavanje uzima perspektivu civilnog društva.

"Reforma javne uprave jedan je od preduslova za uspješnu integraciju Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju i obaveza prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Uloga javne uprave u procesu evropskih integracija je presudna jer olakšava provođenje neophodnih reformi za članstvo u EU, a istovremeno pruža efikasnu raspravu o tom procesu. Jedan od primarnih preduslova za članstvo u EU je nadležnost administrativnih kapaciteta za usvajanje i provedbu osnovnog zakonodavstva EU (pravne stečevine EU)", izjavila je Anida Šabanović, direktorica VPI predstavljajući "Monitoring izvještaj za reformu javne uprave Bosni i Hercegovini 2019/2020.".

Dodala je da je potrebno pružiti informacije i uključiti širu javnost u konsultacije, prije svega predstavnike organizacija civilnog društva, i to već u ranim koracima kreiranja dokumenata.

"Potrebno je usvojiti novu Strategiju za reformu javne uprave na svim nivoima, zajedno s Operativnim planom za reformu javne uprave koji osigurava kvalitet, učinkovitost, finansijsku održivost, odgovornost i koordinaciju reforme javne uprave. Također je potrebno povećati efikasnost primjene reforme javne uprave i sveobuhvatnost praćenja i izvještavanja", poručila je Šabanović.

"Transparentnost javnih institucija direktno proporcionalna nivou demokratije u društvu"

Pored predstavnika medijske zajednice, institucija Bosne i Hercegovine, prezentaciji i diskusiji o monitoring izvještaju prisustvovale su organizacije civilnog društva sa prostora cijele Bosne i Hercegovine koje čine Državnu radnu grupu za reformu javne uprave u Bosni i Hercegovini u sklopu WeBER 2.0 projekta.

Leila Bičakčić, direktorica Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), izjavila je da je nivo transparentnosti javnih institucija direktno proporcionalan nivou demokratije u društvu, te da moramo zajednički raditi na unaprjeđenju otvorenosti i odgovornosti u radu institucija, a u zajedničkom cilju izgradnje boljeg i demokratičnijeg društva za sve građane Bosne i Hercegovine.

Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine istaknut kao pozitivan primjer

Prilikom uvodnog obraćanja, Jasmina Galijašević, iz Ureda za reviziju institucija Bosne i Hercegovine, izjavila je da je jako sretna što je njena institucija prepoznata kao primjer dobre prakse u monitoring izvještaju reforme javne uprave u Bosni i Hercegovini.

"Jako smo sretni što smo uspjeli nakon prvog PAR monitor izvještaja i na osnovu njegovih rezultata uvesti nove prakse koje su se pokazale jako učinkovitim, te smo tim izmjenama doprinijeli većoj transparentnosti našeg rada", rekla je.

Pozvala je sve institucije da svojim unutrašnjim kapacitetima rade na promjenama koje ne iziskuju značajne resurse, a sigurno mogu poboljšati komunikaciju sa javnošću.

Izvještaj kao vodič za institucije

Vedrana Faladžić, viša stručna saradnica za odnose s javnošću Ureda koordinatora reforme javne uprave u Bosni i Hercegovini, naglasila je da je PARCO naročito zainteresovan za uvezivanje i rad sa civilnim sektorom u Bosni i Hercegovini.

"Nas u Uredu veseli činjenica da postoje ovakvi projekti kao što je WeBER koji se bave monitoringom reforme javne uprave i na taj način doprinose cjelokupnom procesu. Ovaj izvještaj nam je jako značajan za pripremu budućih strateških dokumenata. Ja se nadam da će moje kolege voditi računa o tome šta javnost želi od nas, kakva je njihova percepcija, te svim državnim institucijama mora biti u interesu da mijenjaju svijest javnosti o povjerenju u državne institucije", kazala je Faladžić.

Šta je WeBER

U periodu od decembra 2019. do decembra 2022. godine, VPI, u saradnji sa partnerima iz Think for Europe (TEN) mreže i uz podršku briselskog Centra za evropsku politiku (European Policy Centre - EPC) realizuje projekat WeBER 2.0 posvećen, kako su naglasili, jačanju participativne demokratije kroz veće angažovanje civilnog društva u razvoju politika i implementaciji reformi javnih uprava u zemljama Zapadnog Balkana.

Projekat se realizuje uz podršku Evropske komisije, a naslanja se na prvi WeBER, koji je bio realizovan od kraja 2015. do kraja 2018. godine.

Cilj projekta je, kako su naveli, jačanje položaja organizacija civilnog društva u kreiranju javnih politika na nacionalnom i regionalnom nivou, te unapređenje njihove nadzorne i konsultativne uloge. Osposobljavanjem organizacija civilnog društva za učešće u konstruktivnom dijalogu posvećenom reformama, projekat WeBER 2.0 doprinosi regionu u procesu pristupanja EU, saopćili su iz Vanjskopolitičke inicijative (VPI).