Rok do 2030. godine
0

Ministrica Golić: BiH se obavezala smanjiti emisije štetnih gasova za 33,2 posto

SRNA
Ministrica Srebrenka Golić (Foto: SRNA)
Ministrica Srebrenka Golić (Foto: SRNA)
Ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je da se BiH obavezala da do 2030. godine smanji emisije gasova sa efektom "staklene bašte" za 33,2 posto, zbog čega je potrebno posvetiti pažnju dekarbonizaciji javnog sektora i privrede kao ključnom izazovu u borbi protiv klimatskih promjena i ekstremnih vremenskih nepogoda.

Golićeva je rekla da se BiH na to obavezala nakon što su različiti nivoi vlasti, među kojima je Vlada Srpske, dostavili Savjetu ministara usvojene programske ciljeve ekonomskih reformi.

Ona je naglasila da je prioritet prelazak na niskokarbonsku privredu što će koristiti da se postignu ciljevi održivog ekonomskog razvoja i socijalne kohezije, pri tome vodeći računa o postojećoj strukturi privrede i vremenu potrebnom za njenu transformaciju i tranziciju.

"Kroz projekte smanjivanja emisije pomenutih gasova postoji veliki potencijal za ekonomski rast", rekla je Golićeva novinarima uoči ceremonije proglašenja biznis lidera održivog razvoja za ovu godinu i manifestacije "Zaštitimo planetu" koja se održava u Banjaluci.

Ona je dodala da podaci USAID-a govore da bi na 100 miliona KM, koje bi jedna država uložila u mjere same energetske efikasnosti, BDP mogao biti povećan za 370 miliona KM, a bilo bi otvoreno i 5.000 novih radnih mjesta.

"Cilj Vlade Srpske i reformi na ovom planu jeste efikasno korištenje energije i prirodnih resursa, kao i odgovornost prema prirodi, životu i zdravlju ljudi, uz zaštitu životne sredine", rekla je Golićeva.

Ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Zlatan Klokić rekao je da je Srpska prepoznala značaj globalnih ciljeva održivog razvoja, te da ne kasni za svijetom na planu ostvarivanja pretpostavki za razvoj baziran na očuvanju životne sredine, unapređenju kvaliteta života ljudi...

Rezidentni koordinator UN u BiH Ingrid Mekdonald rekla je da je u ovoj godini u BiH ostvaren znatan napredak nakon što je Savjet ministara usvojio Okvir za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH, a koji osigurava sprovođenje Agende 2030 u BiH.

Ona je rekla da će to obezbijediti održivi razvoj, kao i uslove za pravičan, "zelen" i inkluzivan oporavak od pandemije virusa korona.

Predstavnik Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara Miranda Sidran rekla je da je BiH prihvatila Ciljeve održivog razvoja i Agendu 2030 kao najbitnije obaveze čije će postepeno ispunjavanje obezbijediti bolji život, te unapređenje njegovih društvenih, ekonomskih i ekoloških aspekata života.

Zamjenik šefa Misije pri Ambasadi Švedske u BiH Torni Svenungson rekao je da se danas u Banjaluci odaje priznanje biznis liderima i lokalnim zajednicama koji svojim radom promovišu i sprovode ciljeve održivog razvoja.

Rezidentni predstavnik Razvojnog programa UN /UNDP/ u BiH Stelijana Nedera rekla je da je privatni sektor jako važan partner na ostvarenju ciljeva održivog razvoja, ali da računaju na podršku svih strana u BiH na tom planu.

Ceremonija proglašenja biznis lidera održivog razvoja za ovu godinu i manifestacija "Zaštitimo planetu" održavaju se na tvrđavi Kastel, a u ovogodišnjem izboru za dodjele nagrada učestvovalo je 75 preduzeća koja su poslala 106 prijava za nagradu, saopšteno je ranije iz UNDP-a.

Godišnje takmičenje za biznis lidere održivog razvoja ima za cilj promociju napora privatnog sektora u polju održivog razvoja u BiH, a dodjela nagrade motiviše preduzeća da stvore kvalitetna radna mjesta, te poboljšaju svoje poslovne modele dok istovremeno smanjuju svoj ekološki otisak kroz pridržavanje Ciljeva održivog razvoja.

Događaju je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.