Zatvaranje ICTY-ja
5

Bh. udruženja žrtava djelimično zadovoljna presudama Haškog suda

Piše: El. B.
(Foto: Nedim Grabovica/Klix.ba)
Negiranje i ponižavanje žrtava vrši se u svakom segmentu djelovanja države i okruženja, a takvu politiku vode političari, intelektualci, pravnici, historičari i vjerski poglavari. Zbog toga više od 30 udruženja žrtava i svjedoka ratnih zločina u BiH postavlja pitanje da li je ovo društvo fašističko.

Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović osvrnuo se na izjave članova Predsjedništva BiH, jednog koji osporava pravomoćnu presudu suda i presuđene zločince naziva herojima odajući im počast, i drugog koji ne priznaje legitimitet suda i pokušava opravdati zločince koji su prvostepenom presudom osuđeni za najteže zločine uključujući i genocid.

"Mi se opravdano pitamo kako da žrtve nastave žive u takvoj državi i da li uopće ima logike nastaviti vođenje postupaka i donošenje presuda kada se te presude koriste protiv žrtava, a ne da se sankcioniše zločin", rekao je Muratović.

Istakao je da se suočavaju s kontinuiranim negiranjem zločina, čime se žrtve ponižavaju i omalovažavaju, a zločin nad njima nastavlja. Kao najveću opsanost koja prijeti BiH Tahirović je izdvojio retoriku fašizma koja ima trend rasta.

"Apsurd našeg društva je u tome da su odgovorni, umjesto prihvatanja presuda i odavanja pijeteta žrtvama zločina počeli, više nego ikada, vršiti pritisak na te iste žrtve i da kontinuirano rade na tome da laž postane istina, a istina laž", naglasio je Tahirović.

Podsjetio je da je MKSJ procesuirao i donio osuđujuće presude čelnim osobama u BiH, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori kojima je utvrđena namjera da svojim političkim i vojnim djelovanjem promijene strukturu stanovništva BiH i ugroze suverenitet i teritorijalni integritet kroz pokušaj podjele BiH između Srbije i Crne Gore i Hrvatske.

"Doprinos MKSJ je taj što je jasno identifikovao i procesuirao odgovorne grupe i pojedince iz vojnog i političkog vrha, kao i neposredne izvršitelje teških krivičnih djela", rekao je Tahirović te dodao da je taj sud na osnovu djelovanja ostavio iza sebe neprocjenjivu građu dokaznog materijala koji se sastoji od relevantnih dokumenata, materijalnih dokaza i velikog broja svjedočenja žrtava i drugih svjedoka.

Istakao je da je to najdokumentovaniji međunarodni sukob u historiji te da zaostavština MKSJ-a predstavlja neprocjenjivu građu ostavljenu u sudovima u regionu da na osnovu toga nastave procesuiranjem ratnih zločinaca, kao i da bude opomena budućim generacijama.

"Bez obzira na nedostatke, MKSJ je jedina pravosudna institucija koja je svojim djelovanjem donijela djelimičnu satisfakciju i pravdu žrtvama", rekao je.

Smatra da su najveći doprinos u ostvarivanju pravde osigurale žrtve koje su više puta svjedočile o teškim torturama koje su proživjele, na taj način ih ponovo proživljavajući, ali da su nepokolebljivo nastavili pričati istinu.

"Dvije posljednje haške presude su veoma značajne za žrtve. Žrtve su djelimično zadovoljne jer su na neki način dobile satisfakciju za ono što su doživjele devedesetih. Međutim, jedna gorčina poslije tih presuda uzrokovana reakcijama iz BiH i regije je umanjila značaj i posebno uvrijedila žrtve koje su ostale na nekom drugom planu", rekao je Fikret Grabovica, predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva.

Ističe da su sada na redu Sud i Tužilaštvo BiH koji, ističe, treba opravdati svoje postojanje.

"Do sada nisu učinili ništa posebno, veoma je mali domet njihovog rada. Očekujem da će konačno raditi, ali pretpostavljam da će biti potrebna pomoć međunarodne zajednice, kao i pritisak žrtava. Siguran sam da ovih presuda u Hagu ne bi bilo bez predstavnika žrtava i nas koji smo radili na tome da bar najvažniji zločinci budu osuđeni", zaključio je Grabovica.

Kada Hotić iz Udruženja Majke enklava Srebrenica i Žepa istakla je da zbog posljednje dvije presude u Haškom tribunalu znaju da je pravda dostupna i da će zločinci odgovarati.

"Mnogo godina smo čekali da, prije svega, odgovara Ratko Mladić, jer je većina naših bila živa dok on nije došao u Potočare. Njegovom odredbom otišli su u smrt. Malo smo se razočarali zbog negodovanja država iz kojih zločinci dolaze i slavljenja zločinaca kao heroja", rekla je.

Zbog toga, smatra Hotić, posljednje haške presude ne doprinose procesu pomirenja.

"Postoji opasnost da se zločinački apetiti nisu smirili, bojimo se da nije sve završeno. Iako bez suda u Hagu ne bismo imali presudu za genocid, rad tog suda nije zadovoljio pravdu", zaključila je Hotić.