Usvojen akcioni plan
22

Agencija za ravnopravnost spolova: Priznavanje prava LGBTIQ+ osobama ne umanjuje prava drugima

A. Ku.
Foto: D. Ć./Klix.ba
Foto: D. Ć./Klix.ba
U Sarajevu će sutra biti održana četvrta Bh. povorka ponosa, putem koje pripadnici LGBTIQ+ populacije traže omogućavanje i konzumaciju ljudskih prava ove poplulacije i u našoj zemlji.

Ovim povodom su se oglasili iz Agencije za ravnopravnost spolova BiH Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH iz koje su poručili da Povorku ponosa treba prihvatiti kao manifestaciju građanskog aktivizma.

Povorkom se, dodaju, skreće pažnja javnosti da među nama u BiH žive i rade osobe drugačije seksualne orijentacije, te da i njima, građanima i građankama BiH, treba biti obezbijeđen pristup pravima za zadovoljavanje njihovih životnih potreba.

"Pripadnicima LGBTIQ+ zajednice u našem društvu su uskraćena mnoga egzistencijalna prava, kao što su pravo na sigurnost, pravno priznavanje roda i života u drugom rodnom identitetu, pravo na okupljanje ili pravo na porodični život. Priznavanje ovih prava LGBTIQ+ osobama ne bi značilo umanjivanje ili oduzimanje prava i sloboda bilo kome drugom, već bi to bilo puno poštivanje garantovanih prava i sloboda", naveli su.

Podsjećaju javnost da su Zakon o ravnopravnosti spolova u BiH i Zakon o zabrani diskriminacije doneseni s namjerom da izgradimo inkluzivnu BiH, poštujući različitosti, u kojoj su svi ljudi slobodni da uživaju prava i slobode i da su u mogućnosti da učestvuju u svim oblastima života, bez obzira na njihov spol, seksualnu orijentaciju, rodni identitet, rodno izražavanje ili spolne karakteristike.

"U cilju efikasnije provedbe pomenutih zakona, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je u julu prošle godine usvojilo Akcioni plan za unapređenje ljudskih prava i osnovnih sloboda LGBTI osoba u BiH 2021 – 2024. koji, između ostalog, predviđa mjere za obezbjeđivanje efikasnih mehanizama zaštite od diskriminacije i zločina iz mržnje protiv LGBTI osoba, obezbjeđivanje jednakih prava LGBTI osobama u svim oblastima javnog i privatnog života, kao i razvijanje svijesti za suzbijanjem predrasuda i stereotipa. Predstojeća Povorka ponosa ujedno predstavlja i korak u provođenju pomenutog Akcionog plana", ističu.

Podsjećaju da je BiH dobila kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji, a da su obaveze i dužnosti naše zemlje sadržane u 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.

"U poglavlju 'Osnovna prava', u prioritetu broj 13, naša zemlja ima obavezu unaprijediti zaštitu i inkluziju ranjivih grupa, uključujući LGBTI osobe. Nadamo da će Povorka ponosa biti realizovana u tolerantnom i mirnom okruženju", zaključuju u saopćenju.