17

Sedamnaestogodišnjak skinuo Carlsena s trona i postao svjetski prvak u šahu

E. B.
Nodirbek Abdusattorov i Magnus Carlsen
Sedamnaestogodišnji Nodirbek Abdusattorov je postao prvak svijeta u brzopoteznom "rapid" šahu i skinuo s trona legendarnog Magnusa Carlsena.

Mladi Uzbekistanac je posljednjeg dana Svjetskog prvenstva u Varšavi napravio veliko iznenađenje i pobijedio vjerovatno najboljeg šahistu u historiji te na kraju osvojio titulu.

Abdusattorov je u 13 mečeva upisao sedam pobjeda, pet remija i jedan poraz i postao najmlađi prvak u historiji te osvojio nagradu u iznosu od 60.000 dolara.

Carlsen će imati priliku da se revanšira već na novom turniru, koji počinje danas na istom mjestu. Nakon "rapid" verzije, u kojoj takmičari imaju 15 minuta plus dodatnih 10 sekundi po potezu, od danas počinje Svjetsko prvenstvo u "blitz" šahu, u kojem takmičari imaju 3 minute na raspolaganju za igru.

Carlsen drži svjetsku titulu u "blitzu", kao i u "normalnom" šahu.