47

Tradicija u duelima Barcelone i Bayerna na strani bavarskog giganta

Bayern - Barcelona
U nokaut fazi evropskih tamičenja Barcelona i Bayern sastajali su se u tri navrata.

Prvi put su se ova dva tima susrela u Kupu UEFA u sezoni 1995/1996. te u dva navrata u Ligi prvaka. U četvrtfinalu Lige prvaka u sezoni 2008/2009. bez problema je u naredni krug takmičenja prošla Barcelona, da bi se Bavarci revanširali u polufinalu četiri godine kasnije.

Godine 1996. Barcelona i Bayern sastali su se u polufinalu Kupa UEFA. Prvi susret igran u Minhenu okončan je rezultatom 2:2.

Na uzvratnoj utakmici na Nou Campu trijumfovao je Bayern rezultatom 2:1 i plasirao se u finale. Bavarci su u finalu kasnije pobijedili Bordeaux. Na utakmici igranoj na Nou Campu nastupio je i Meho Kodro.

U sezoni 1998/1999. Bayern i Barcelona bili su sudionici grupe D Lige prvaka. Osim bavarskog i katalonskog diva, u D grupi našao se i Manchester United. Bayern je u dva navrata pobijedio Barcelonu, u Minhenu rezultatom 1:0 golom Stefana Effenberga.

Barcelona je na uzvratnoj utakmici na Nou Campu povela golom Giovannija. U 47. minuti izjednačio je Zickler, a veliku pobjeu Bayernu je u posljednjoj minuti donio Hasan Salihamidžić nakon što je u 64. minuti ušao sa klupe za rezervne igrače.

U četvrtfinalu 2009. godine Barcelona je posao završila na prvoj utakmici na Nou Campu pobijedivši 4:0. Revanš susret okončan je rezultatom 1:1.

Bavarci su se osvetili u sezoni 2012/2013. i u Minhenu pobijedili 4:0, a u Barceloni 3:0. Zanimljivo je da je Barcelona 2009. godine postala prvak Evrope, baš kao i Bayern 2013.