Poruke iz Baskije
185

Navijači Real Sociedada se pridružili Osasuninim i iskazali veliku podršku Palestini

S. G.
Real Sociedad jučer je na svom terenu slavio pobjedu protiv Mallorce, a i na ovoj utakmici španske La lige mogli su se čuti povici podrške Palestini koja danima trpi izraelski teror.
Baskijci su ttokom intoniranja klupske himne razvili svoje plavo-bijele šalove, a među njima i zastave Palestine.

Kulminacija je u San Sebastijanu uslijedila u 12. minuti kada se na južnom dijelu tribine pojavilo na desetine zastava.

Stadionom u San Sebastianu je odjekivalo "sloboda Palestini", a mogli su se čuti i povici "Izrael, država ubica".

U Baskiji, autonomnoj pokrajini sa 2,2 miliona stanovnika na sjeveru Španije, izražena je želja za samostalnošću pa je deseteljećima djelovala oružana separatistička grupa ETA.

Mnogi su tamo iz tog razloga solidarni sa težnjama Palestinaca te se protive izrealskoj okupaciji. Tim su se činom pridružili pristalicama Osasune koje su također podržali Palestinu u ovim teškim danima.

Inače, Real Sociedad je u ovoj utakmici slavio rezultatom 1:0, a gol je postigao Mendez u 64. minuti.