11

Kolašinac i Schalke se oprostili od Evrope, Lulićev Lazio izbacio Galatasaray

(Foto: EPA)
U osminu finala Evropske lige ranije su plasman obezbijedili Braga i Fenerbahce, a nakon uzvratnih mečeva u terminu od 19 sati, navedenim klubovima pridružili su se Athletic Bilbao, Sparta Prag, Lazio, Bayer Leverkusen, Liverpool, Valencia i Shakhtar.

Lazio je u meču protiv Galatasaraya ušao s blagom prednošću pošto je prvi meč završen rezultatom 1:1 što je značilo da rimskom klubu odgovara i 0:0. Međutim, iako su gosti trebali tragati za pogotkom, Lazio je bio tim koji je od početka bio konkretniji, dok je gostima dozvolio samo jedan udarac ka golu tokom prvog poluvremena.

Veliko slavlje za domaći tim donio je Parolo u 59. minuti kada je pogodio za 1:0 da bi samo minutu kasnije na asistenciju Biglie prazan gol gostiju pogodio Anderson. Galatasaray se brzo vratio u meč i već u 62. minuti bilo je 2:1 i Turci su bili samo gol od plasmana u narednu fazu. Ipak, sigurniji završetak meča za vodstvo domaćih od 3:1 pogotkom u 73. minuti donosi Klose koji je svega tri minute ranije ušao s klupe umjesto Matrija. Do kraja meča rezultat se nije mijenjao i Lazio je prošao s ukupnih 4:2.

Bh. reprezentativac Senad Lulić igrao je na poziciji lijevog krila za Lazio, a na terenu je proveo 58 minuta nakon čega ga je zamijenio Candreva.

Bayer Leverkusen je na svojoj BayAreni dočekao Sporting iz Lisabona kojeg je u gostima savladao s minimalnih 1:0. Apotekari su još više olakšali posao kada je u 30. minuti pogodio Bellarabi za 1:0. Osam minuta kasnije gosti stižu do gola preko Marija i meč čine znatno uzbudljivijim pošto je Sportingu trebao još samo jedan gol kako bi imali prednost u ukupnom rezultatu. Ali, domaći tim nije dozvolio iznenađenje i još jednim golom Bellarabija, koji je topovskim udarcem u 65. minuti matirao Patricija, dolazi do prednosti od 2:1. Konačnih 3:1 još jednim lijepim pogotkom postavlja Calhanoglu u 87. minuti.

Debakl na domaćem terenu doživio je Schalke koji je nakon remija bez golova u gostima protiv Šahtara (0:0), poražen rezultatom 3:0. Goiove za Šahtar postigli su Marlos (27.), Wellington u (63.) i Kovalenko u 77. minuti. Lijevi bek fudbalske reprezentacije BiH Sead Kolašinac odigrao je prvo poluvrijeme za Schalke, a zamijenio ga je Aogo.

Sparta je u Kranodaru završila posao iz prvog susreta u Pragu, kada su dobili 1:0. Ovaj put u Rusiji su igrači češkog kluba slavili sa 3:0. Golovi su pali u drugom poluvremenu, a strijelci su bili Mareček (51.), Frydek (57.) i Fatai (70.).

Valencia je slavila sa 4:0 u gostima u Beču protiv Rapida. Nakon što su na Mestalli slavili sa visokih 6:0, Šišmiši su na stadionu "Ernst Happel" također bili raspucani. Strijelci su bili Rodrigo (59.), Feghouli (64.), Piatti (72.) i Vezo (88.).

Liverpool je nakon susreta bez golova u Augsburgu slavio sa 1:0 na Anfieldu. Stijelac gola koji je Redse odveo u osminu finala bio je Milner iz penala u petoj minuti.

Athletic Bilbao je odigrao 1:1 na San Mamesu protiv Marseillea i prošao dalje. Marseille je poveo u 40. minuti preko Batsuhayija, koji je izjednačio u ukupnom skoru na 1:1 i sve je "mirisalo" na produžetke. No, Merino je u 81. minuti pogodio za izjednačenje, odnosno za prolaz baskijske ekipe u osminu finala.

Braga - Sion (2:1, 2:2) Lokomotiv Moskva - Fenerbache (0:2, 1:1) Ath. Bilbao - Marseille (1:0, 1:1) Krasnodar - Sparta Prag (0:1, 0:3) Lazio - Galatasaray (1:1, 3:1) Leverkusen - Sporting (1:0, 3:1) Liverpool - Augsburg (0:0, 1:0) Rapid Beč - Valencia (0:6, 0:4) Schalke - Shakthar (0:0, 0:3) Basel - St. Etienne (2:3, 21:05 sati)

Manchester United - Midtjylland (1:2, 21:05 sati) Molde - Sevilla (0:3, 21:05 sati) Napoli - VIllarreal (0:1, 21:05 sati) Olympiakos - Anderlecht (0:1, 21:05 sati) Porto - Dortmund (0:2, 21:05 sati) Tottenham - Fiorentina (1:1, 21:05 sati)