83

Carlesimo dobro zna, uz pristojnu minutažu Teletović je odličan

Mirza Teletović
Košarkaški reprezentativci BiH iza sebe su ostavili sasvim zadovoljavajućih sedam dana. Teletović je konačno dobio nešto prostora za igru, koji je u potpunosti iskoristio. Adamović je ostvario najbolji učinak sezone. Naši igrači u Grčkoj, koje je predvodio Bavčić, opet su bili odlični.

Mirza Teletović je nakon približno mjesec dana, dakle nakon meča sa Miamijem 30. januara, konačno dobio značajniju minutažu od P J Carlesima i to u dvije utakmice, protiv Houstona, koju je Brooklyn na svom terenu izgubio (96:106), ali u kojoj je naš igrač za 16 minuta postigao 12 poena uz pet skokova, te protiv Memphisa koji je također porazio Netse (72:76), a u tom meču Teletović je za 13 minuta postigao pet poena uz dva skoka te je imao po jednu asistenciju i ukradenu loptu.

Carlesimo je u posljednjoj utakmici prekasno na teren uveo Teletovića i Andrayja Blatchea kako bi bar malo pomogli Williamsu protiv odličnih Grizzliesa. Pored raznovrsne igre našeg reprezentativca, Netsi su dobili na bržem protoku lopte u napadu, Mirza se odlično postavljao i u odbrani, učestvovao u svim akcijama Brooklyna u seriji 8:0, a to su stvari koje statistika neće pokazati. Ponovit ćemo, dojam je da je Carlesimo kasno reagovao, jer su igrači Brooklyna već bili istrošeni pokušavajući smanjiti zaostatak za Memphisom.

Teletović je svojom izvedbom, all-round učinkom, ali i borbenošću u ove dvije utakmice još jednom pokazao da uz pristojniju minutažu pruža sasvim solidne partije. Ovo nije tek puka i neosnovana tvrdnja, već činjenica koja se veoma lako može dokazati uz pomoć statistike sa svih utakmica u kojima je naš igrač uživao iole ozbiljnije povjerenje.

Ovo su samo neke od utakmica Brooklyna u kojima je Teletović igrao više od 10 minuta, a statistika iz tih utakmica jasno pokazuje da je naš igrač, ako ne u ovom momentu, a onda sigurno već u bliskoj budućnosti apsolutno spreman za NBA izazove.

7. februar '13: Brooklyn - Memphis 72:76 (5 p, 2 sk, 1 as, 1 ukr) 13 minuta

Kada govorimo o meču Netsa protiv Houstona i Mirzinih 12 poena, on je također veoma zanimljiv jer se iz tog susreta može izvući još interesantnih zaključaka. Naprosto su vidljive neke činjenice koje govore u prilog našem reprezentativcu.

Teletović je imao najbolji učinak od svih igrača sa klupe tima iz Brooklyna, koji su svi zajedno postigli 16 poena (Bogans 6 - za tri poena 2/8, Brooks 6 i Blatche 4 poena), Bogans je igrao čak 24 minute.

Kada je u pitanju prva petorka Netsa recimo i to da je Wallace (7 p, 5 sk. 31 minut) imao dosta lošiji učinak od kapitena naše reprezentacije. Evans je, kao i obično, pogodio samo za 2 poena, ali njegovih 13 skokova za sada treneru Carlesimu mnogo znače.

Ovo su definitivno odlične vijesti iz NBA lige, koje, ponovimo to još jednom, apsolutno pokazuju da za Teletovića zaista ima mjesta u najjačoj ligi svijeta, ako je to uopšte i dolazilo u pitanje. Na Istoku Brooklyn zauzima 5. mjesto sa omjerom 29:26.

Muhamed Pašalić se u 18. kolu prvenstva Grčke vratio starim navikama. Aris je na gostovanju kod Panioniosa poražen (82:75), a naš igrač je postigao 15 poena uz jedan skok i četiri asistencije za 30 minuta, koliko je proveo u igri. Za dva poena Pašalić je gađao 2/7, za tri 3/5, slobodna 2/2.

Pašalić u igri Arisa provodi oko 30 minuta. Trener Agelou Vangelis našeg igrača koristi na poziciji 2 i Pašalić je jedan od važnijih košarkaša ove ekipe koja je u samo dva mjeseca napravila veliki pomak sa 11. na 7. poziciju (omjer 8:10). U posljednjih šest utakmica Pašalić je samo u jednoj postigao manje od 10 poena, a posebno je dobar bio protiv Kolossosa (14 p, 5 as) i Panathinaikosa (20 p, 2 as, 3 ukr).

Nemanja Mitrović je još jedan naš igrač koji pruža solidne partije u A-1 ligi Grčke. Njegova Kavala je poražena u 18. kolu na gostovanju kod Paoka (81:69), što i nije neka novost za ekipu koja se bori za opstanak. Međutim, Mitrović je bio najraspoloženiji strijelac u timu Kavale sa 18 poena, uz koje je dodao i četiri skoka. Naš košarkaš bio je dosta dobar i u šutu za dva poena (3/6), kao i u onom za tri poena (4/7).

Ovakav učinak Nemanje Mitrovića je treći po vrijednosti ove sezone kada gledamo njegove partije u Kavali. Bolji je bio još samo protiv Agora, kada je postigao 24 poena, i protiv Panelefsiniakosa, kada je gađao za 19 poena. Kavala sa omjerom 5:13 trenutno zauzima 12. poziciju A-1 divizije.

Edin Bavčić je možda i najprijatnije iznenađenje kada posmatramo učinke naših reprezentativaca tokom protekle sedmice. U utakmici protiv Olympiakosa u prošlom kolu, kada je tim iz Drame poražen na svom terenu (81:91), Bavčić je postigao 20 poena uz četiri skoka i dvije ukradene lopte. Tokom 28 minuta u igri, naš igrač je za dva poena gađao 4/5, za tri 3/4, slobodna 3/8.

Nakon zaista mnogih promjena klubova, nakon velikog broja povreda zbog kojih na kraju nije ni igrao u kvalifikacijama za Eurobasket u Sloveniji, Edin Bavčić je nakon skoro godinu dana odigrao partiju vrijednu spomena. Sjetimo se da je upravo u KAOD-u prije odlaska u Limoges tokom sezone 2011/2012. u 16 utakmica za ovaj tim čak 10 puta išao na 10 poena i više te je tih dana znao imati i double-double učinak, kao protiv Ilsyakosa sa 25 poena i 13 skokova.

Bavčić je, prisjetimo se i toga, igrao veoma dobro i za Aris kada je učestvovao u doigravanju prvenstva Grčke 2011. godine i kada je u razigravanju za treće mjesto sa Paokom u pojedinim utakmicama bio čak i najkorisniji igrač.

Nadamo se da su loše epizode u Vanoliju i Limogesu iza Bavčića. Uz Nenada Markovića na klupi KAOD-a vjerovatno dolaze bolji dani za ovoga košarkaša.

Filip Adamović iz Igokee je još jedno prijatno iznenađenje, baš kao i Edin Bavčić. Košarkaš kojeg je tokom kvalifikacija nebrojeno mnogo puta spomenuo selektor Petrović žaleći zbog njegove povrede, u Skoplju je protiv MZT-a u 22. kolu ABA lige (pobjeda Igokee 77:81) odigrao svoju najbolju partiju ove sezone.

U samo 15 minuta, koliko je Adamović proveo na parketu, imao je vremena da postigne 13 poena uz jedan skok i dvije asistencije. Bio je to njegov "season high" i to baš u trenutku kada Igosi sa omjerom 17:5 zauzimaju prvu poziciju ABA lige, sigurno napredujući ka završnom turniru, ali i Euroligi.

Nedžad Sinanović je igrao 20 minuta u porazu Valladolida na svom parketu od Unicaje (84:89) u okviru 22. kola Endesa lige Španije. Nakon tri utakmice sa minimalnom minutažom Sinanović se u ovom susretu zaustavio na osam poena i tri skoka. Valladolid je u seriji od dva vezana poraza i sada su na 15. mjestu sa omjerom (8:14)

Zack Wright nakon izuzetno uspješnog razdoblja bilježi nešto slabije partije. Tako je u redovnom kolu PBL-a tokom gostovanja Spartaka kod Novgoroda (68:86) za 14 minuta postigao samo 4 poena.

Ante Mašić je igrao 19 minuta u porazu Cedevite prilikom gostovanja kod Szolnokija (64:59). Bila je to utakmica 22. kola ABA lige, a naš reprezentativac je postigao šest poena uz tri skoka. Cedevita je na 7. mjestu sa omjerom 12:10.

Jusuf Nurkić je u porazu Zadra na svom parketu od Budućnosti (60:72) u okviru 22. kola ABA lige igrao dvije minute, ali bez učinka. Zadar je na 12. mjestu (7-15).

Nemanja Gordić je u porazu Partizana od Olimpije u Beogradu (71:73), 22. kolo ABA lige, igrao 24 minute postigavši četiri poena uz dvije asistencije. Partizan je sada na 5. mjestu (13:9) i zasigurno će večeras navijati za Široki protiv Radničkog, koji je trenutno na 4. poziciji koja vodi na završni turnir.

Emir Sulejmanović sa Olimpijom nije ni putovao u Beograd zbog lakše povrede leđa. Klub iz Ljubljane je na 6. mjestu (12:10).

Ognjen Kuzmić u 22. kolu Endesa lige, u kojem je Joventut na gostovanju kod Manrese zabilježio pobjedu (88:92), nije nastupio zbog povrede noge. Ovo je druga utakmica u nizu u kojoj Kuzmić nije igrao, ali se njegov nastup očekuje već u narednim kolima. Joventut zauzima 9. mjesto Endesa lige (11:11).

Nihad Đedović također nije nastupio za Albu, koja je u 24. kolu BBL-a slavila na gostovanju kod Telekom Basketa (60:71). Alba je na 5. mjestu prvenstva Njemačke sa omjerom 14:7. Đedović je tokom sedmice nastupio za Albu u okviru Eurolige u Madridu protiv Reala (77:72). Postigao je četiri poena uz tri skoka i isto toliko asistencija za 17 minuta, koliko je proveo na parketu.

Adin Vrabac je u pobjedi Sparsa nad mostarskim Sparsima (78:67) postigao 12 poena.

Stefan Glogovac je u istom meču postigao 2 poena.

Nedim Buza zbog bolesti nije nastupao za Sparse.