Košarkaši ponovo slavili
0

BiH pobijedila Belgiju

Pripremio: Edin Isanović
Muška košarkaška reprezentacija BiH savladala je večeras selekciju Belgije rezultatom 82-77.

Uvod meča pripao je gostima koji su krenuli dosta agresivno. Nametnuli su presing po parketu pa su na samom startu poveli 7-3. Treba napomenuti da su tokom čitave prve dionice bili u prednosti predvođeni sjajnim Hervelleaom, košarkašom Real Madrida. Bio neriješiva enigma za našu odbranu.

Svoju dominaciju na parketu posebno su iskazali brzom igrom, kontrama i preciznim šutom. U šestoj minuti vodili su 18-9. Samo nekoliko trenutaka kasnije razlika je narasla na deset poena 21-11. Prva četvrtina završena je rezultatom 26-19 u korist gostiju.

Nastavak je donio mnogo bolju igru izabranika Mensura Bajramovića pa su serijom 7-0 poravnali rezultat. Dobra odbrana i odličan skok donijeli su nam prednost od 37-31. Ipak, igrač kraljevskog kluba bio je nezaustavljiv. Sa lakoćom je pogađao iz svih pozicija i zahvaljujući njemu Belgijanci su držali priključak.

Selektor bh. reprezentacije pokušavao je stalnim rotacijama nametnuti visok ritam. Sredinom druge četvrtine lijepu akciji izveli su Jovanović i Jazvin, koji je poentirao. Nesmotren prekršaj u posljednjim sekundama druge četvrtine napravio je Opačak koji je omogućio gostima da sa tri slobodna bacanja (sva tri iskorištena) odu na odmor sa minimalnom prednošću 40-39.

Drugo poluvrijeme gosti su nastavili sa presingom. Međutim, naša nacionalna vrsta predvođena sjajnim Đedovićem dolazi do deset poena prednosti 57-47. U jednom trenutku razlika je narasla na 13 poena. Na kraju smo ovaj period igre riješili u svoju korist 26-16, a poslije treće četvrtine rezultat je glasio 65-56.

Četvrta četvrtina ponovo donosi pad u igri. Mnogo bolje je počela za goste. Za samo nekoliko minuta izgubljene su četiri lopte, a Belgijanci su zaostatak smanjili na pet koševa. Tri minute prije kraja prednost se istopila na dva poena razlike.

Ključni momenat desio se minut prije kraja kada je Kikanović blokirao Hervellea i natjerao ga da napravi petu ličnu grešku. Najbolji igrač Belgijanaca parket je napustio sa 33 ubačena koša. Do kraja smo sačuvali vodstvo i slavili rezultatom 82-77.

Najefikasniji u bh. dresu bili su Đedović sa 18 i Varda sa 13 koševa. Naredna utakmica naše selekcije je za šest dana sa Portugalom u Zenici.