biznis
0

Kina će u 2010. biti glavni pokretač potražnje za naftom

FENA
Foto: AFP/File
Foto: AFP/File
Cijene nafte kliznule su u četvrtak na međunarodnim tržištima prema 77 dolara za barel nakon što su strahovanja da će Kina poduzeti više mjera kako bi zakočila nagli rast svog gospodarstva zasjenile njen povratak na dvocifrene stope rasta prvi put od 2008.

Cijene barela sirove nafte za isporuke u martu pale su na američkom tržištu za 10 centi, na 77,64 dolara. Na tržištu u Londonu cijene sirove nafte bile su u minusu 24 centa i iznosile su 76,08 dolara.

Najveći je pritisak za cijene generisao strah da će stroža monetarna politika u Kini prigušiti rast potrošnje u drugom najvećem svjetskom potrošaču nafte.

Kineski godišnji rast BDP-a ubrzao je u četvrtom tromjesečju na 10,7 posto u odnosu na revidiranih 9,1 posto u trećem tromjesečju, objavio je u četvrtak državni ured za statistiku. U cijeloj 2009. kineski rast iznosio je 8,7 posto.

"Ulagači će uskoro morati procijeniti je li taj izvještaj i ostali nalik njemu dovoljno snažni da omoguće nastavak rasta cijena roba", kazao je Edward Meir iz kompanije MF Global.

Svjetski rast mogao bi zapeti ako vlade povuku vanredne mjere poticanja likvidnosti, upozorila je u srijedu Svjetska banka.

U Kini je stimulativni paket vrijedan 4.000 milijardi juna dopunjen besprimjernim rastom kreditnih plasmana u prošloj godini. U međuvremenu je kineska vlada signalizirala da će postrožiti uvjete za dobivanje kredita u 2010., pozivajući banke da povećaju rezerve i smanje plasmane.

"Cijelu ovu godinu bit ćemo usmjereni na Kinu jer će ona biti glavni pokretač potražnje", kazao je Tony Nunan iz kompanije Mitsubishi. "Budući da je to planska privreda, stvari se brzo mogu promijeniti", dodao je.

Najnoviji podaci iz SAD-a nisu u većoj mjeri utjecali na cijene. Američki naftni institut objavio je u srijedu da su zalihe u prošloj sedmici pale za 1,8 miliona barela, suprotno očekivanjima o njihovom rastu za 2,4 miliona barela.

Podatak o zalihama destilata također je iznenadio ulagače, pokazavši pad za čak 3,4 miliona barela.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) zasebno je na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena referentne košarice njene nafte u srijedu iznosila 75,30 dolara, što je 23 centa manje nego dan ranije.