U blizini Bahmuta
75

U Ukrajini poginuo reporter AFP-a Arman Soldin koji je rođen u Sarajevu

F. H.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Francuska novinska agencija AFP objavila je da je njen zaposlenik, videonovinar Arman Soldin poginuo u istočnoj Ukrajini dok je obavljao novinarske zadatke.

Arman Soldin je imao 32 godine u trenutku pogibije, a rođen je u Sarajevu.

Soldin je ubijen oko 16:30 sati, tokom raketnog napada Grad na periferiju grada Chasiv Yar, koji se nalazi u blizini takozvane "ceste života" za Bahmut, koju ukrajinske trupe koriste za opskrbu i često pod vatrom Ruske Federacije.

S poginulim novinarom bila su i četvorica kolega koji nisu ozlijeđeni. Bili su s ukrajinskom vojskom tokom granatiranja. Agencija je obavijestila Soldinovu porodicu o smrti i izrazila sućut zbog gubitka.

Novinar se agenciji pridružio 2015. godine kao pripravnik, a kasnije se pridružio i njenom uredu u Londonu. Prema Reporterima bez granica, Arman Soldin postao je najmanje 11. medijski radnik ubijen u Ukrajini od početka ruske invazije 24. februara 2022.

"Armanov briljantan rad sažima sve ono zbog čega smo toliko ponosni na AFP-ovo novinarstvo u Ukrajini. Armanova smrt je užasan podsjetnik na rizike i opasnosti izvještavanja o ovom ratu. Naše su misli večeras s njegovom porodicom i prijateljima, i sa svim našim ljudima na terenu u Ukrajini", rekao je u izjavi direktor globalnih vijesti agencije Phil Chetwynd.

Direktorica AFP-a za Evropu Christine Buhagiar sjeća se Soldina kao "entuzijastičnog, energičnog i hrabrog".

Soldin je jedan od prvih Bosanaca evakuiranih u Francusku početkom 1992. godine. Imao je samo 12 mjeseci.

"Priče o izbjeglicama pogađaju me", rekao je za AFP u intervjuu na blogu krajem prošle godine, vođenom uz svijeće tokom nestanka struje u Kijevu.

"Dolazim iz Bosne, Sarajeva. Razumijem patriotizam, ali ne znam puno o ultranacionalizmu", govorio je tada Soldin.

Tečno je govorio francuski, engleski i talijanski, ali njegovo bosansko porijeklo mu je pomoglo na terenu u Ukrajini.

“Spotaknem se s malo bosanskog. To je drugi slavenski jezik pa se malo razumijemo. Mnogo se žena zove Oksana, kao moja majka", govorio je Soldin u jednom od razgovora.