Dan uoči izbora u Britaniji
0

Stranački čelnici pokušavaju privući neodlučne

FENA
Foto: AFP
Foto: AFP
Čelnici triju velikih britanskih stranaka u srijedu su obilazili zemlju kako bi privukli što više neodlučnih birača uoči sutrašnjih izbora koji bi, prema posljednjim anketama, trebali biti među najneizvjesnijima u historiji, javljaju agencije.

Prema posljednjim ispitivanjima objavljenim u srijedu konzervativci Davida Camerona su u prednosti, premda neke ankete čak sugerišu da bi laburisti premijera Gordona Browna, koji su na vlasti od 1997., mogli osvojiti najveći broj zastupničkih mandata.

Obojica čelnika, kao i Nick Clegg, vođa liberalnih demokrata, treće stranke po snazi, održali su u utorak i srijedu niz predizbornih skupova na kojima su pokušali privući zasad neodlučnu trećinu britanskih birača.

"Ovo su najvažniji izbori u ovoj generaciji i nisam želio izgubiti nijedan sat ovih dana kako bih došao među birače i uvjerio ih da su promjene nužne", rekao je Cameron za GMTV.

Prema anketi ComResa za TV-kanal ITV i dnevni list The Independent, konzervativci vode s 37 posto glasova ispred laburista s 29 i liberalnih demokrata s 26 posto glasova birača.

Riječ je o solidnoj prednosti konzervativaca koja ipak nije dovoljna za apsolutnu većinu u 650-članom parlamentu, te Cameronu ne jamči ulazak u Downing Street.

Anketa YouGova, međutim, sugeriše da popularnost konzervativaca stagnira na 35 posto, dok je potpora laburistima porasla na 30 posto, uprkos činjenici da je vladajuća stranka izgubila podršku tri ugledna lista, prenosi agencija Reuters.

Dnevni list Guardian, koji je tradicionalno podupirao laburiste, objavio je da daje podršku liberalnim demokratima, dok je Times prvi put u posljednjih 18 godina podržao konzervativce. I sedmičnik Economist, koji je podupirao laburiste Tonyja Blaira, pozvao je građane da glasaju za konzervativce.

Prema anketi YouGova, liberalni demokrati, koji su ostvarili velik napredak zahvaljujući uspješnom nastupu Clegga u televizijskim debatama, osvojit će 24 posto glasova birača.

Britanski većinski izborni sistem, u kojem zastupnički mandat osvajaju kandidati s najvećim brojem glasova u pojedinoj izbornoj jedinici, čak bi mogao laburistima osigurati najveći broj zastupnika ako se ostvare predviđanja YouGova.

"Borim se kako bih pobijedio. Ja sam borac i neću se predati", rekao je Brown za BBC.

Ipak, obje ankete sugeriraju da nijedna od dvije vodeće stranke neće imati apsolutnu većinu te će sudbina buduće vlade ležati u rukama Cleggovih liberalnih demokrata.

Velika Britanija nije od 1974. imala sličnu situaciju i njena politička elita nije navikla na stvaranje vladinih koalicija, što je uobičajeno u većini evropskih zemalja.

Dužnosnici liberalnih demokrata rekli su u srijedu da će "raditi konstruktivno" s onom strankom koja dobije mandat britanske javnosti za vođenje zemlje.

"Spremni smo razgovarati s drugim strankama, ovisno o tome kako će ljudi glasati", rekao je glasnogovornik liberalnih demokrata Vince Cable za radio BBC. Ta je stranka ipak ranije najavila da neće poduprijeti stranku s najviše mandata ako ona bude tek treća po broju glasova birača.

Važnima bi se mogli pokazati i mandati manjih regionalnih stranaka, poput sjevernoirske Demokratske unionističke stranke (DUP) koja bi mogla osvojiti najmanje devet zastupničkih mjesta. Kako je javio Daily Telegraph, DUP planira ući u koaliciju s konzervativcima ako ta stranka ne osvoji apsolutnu većinu u parlamentu.

Prema britanskoj tradiciji čelnik stranke koja osvoji najviše zastupnika u donjem domu parlamenta postaje premijer. Međutim, veliki su izgledi da nijedna stranka ne ostvari apsolutnu većinu od 326 mjesta te će koalicije biti neizbježne.

Britanski izborni sustav mogao bi laburistima omogućiti da dobiju najveći broj zastupnika čak i ako po osvojenom postotku glasova budu na drugom, pa i na trećem mjestu. Nasuprot tome, Clegg bi s osvojenih 30 posto glasova birača mogao dobiti samo 12 posto zastupničkih mjesta.