Šta se promjenilo?
0

Putin priznao da sankcije koje je Zapad uveo Rusiji mogu naštetiti privredi zemlje

T. K.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Predsjednik Rusije Vladimir Putin danas je, predsjedavajući sastankom vladinih dužnosnika, otvoreno priznao da sankcije koje je Zapad uveo Rusije mogu naštetiti privredi te zemlje.

"Nelegitimna ograničenja nametnuta ruskoj privredi mogu doista imati negativan učinak na njega u nekom određenom periodu", kazao je Putin.

Iako je Putin u više navrata naveo da sankcije nisu u većoj mjeri naštetile štetu njegovoj zemlji ističući da one nisu postigle svoju namjenu, danas je ipak poručio da bi one mogle imati negativan utjecaj, prenosi Sky News.

Putin je tokom sastanka pozvao dužnosnike da izbjegnu nepotrebnu birokraciju kako bi podržali i ojačali pozitivne trendove i povećali učinkovitost.

Podsjećamo, prema tvrdnjama Bloomberga, prihodi Ruske Federacije od prodaje nafte i gasa skoro su se prepolovili u posljednje vrijeme.

Prema njihovim podacima, prihodi su u februaru smanjeni za 46 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Ukupno, ruski trezor je u proteklom mjesecu zaradio 6,9 milijardi dolara. Postoji nekoliko razloga za ovakav razvoj događaja.

S jedne strane, Rusija ima opciju prodaje tek dijela svog izvoza sirove nafte na međunarodnom nivou uz visoke popuste nakon što je G7 uveo gornju granicu cijena.

Međutim, cijene sirove nafte su također značajno pale u odnosu na isti period prethodne godine - i to ne samo za ruski brend nafte Ural. Međunarodna nafta Brent je također koštala oko 125 dolara prije godinu dana, a nedavno se njena cijena kretala oko 85 dolara po barelu.

Prihodi od poslovanja sa gasom također su drastično pali. Rusija je prestala da izvozi gas preko gasovoda Sjeverni tok 1.

To je za posljedicu imalo pad ruskog prihoda od gasa za 42 posto u odnosu na prethodnu godinu. Gaspromov prihod od izvoznih dažbina na gas pao je za čak 81 posto zbog prekida isporuke.

Prihod od poreza na proizvodnju mineralnih ulja, koji je također naplaćen, povećan je za 86 posto. Država je značajno povećala porez kako bi nadoknadila izgubljeni prihod.

Pad prihoda od sirovina nakon tek prve godine rata čini situaciju za Kremlj složenijom nego ikada prije. Nedavno je Ministarstvo finansija uspostavilo kontakt sa velikim ruskim korporacijama i pozivalo na "jednokratni dobrovoljni" doprinos kompanija za finansiranje državnog budžeta. Govorilo se o iznosu od oko četiri milijarde dolara.

Upozorenja milijardera Olega Deripaske, koji je inače veoma blizak Kremlju, također su dospjela na naslovne strane. On je na nedavno održanom ekonomskom forumu u Sibiru upozorio da bi zemlja mogla ostati bez novca već sljedeće godine.