Honduras
0

Pucnjava i protesti pristalica svrgnutog Zelaye

FENA
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Predsjednik honduraškog kongresa Roberto Micheletti imenovan je u nedjelju novim šefom države, zamjenjujući Manuela Zelayu kojeg je vojska uhapsila i protjerala u Kostariku.

Honduraški vojnici uhapsili su predsjednika Manuela Zelayu i protjerali ga iz zemlje zbog pokušaja da promijeni ustav kako bi sam sebi omogućio još jedan mandat.

Najmanje osam ministara, među kojima i ministrica vanjskih poslova, uhapšeno je. Honduras će održati predsjedničke izbore kao što je i planirano 29. novembra, rečeno je u službenom saopćenju koje je pročitano na radiju.

Pucnjevi iz vatrenog oružja čuli su se kasno u nedjelju u blizini predsjedničke palače u glavnom gradu Hondurasa gdje su stotine pristalica svrgnutog predsjednika Manuela Zelaya protestirale zbog njegovog svrgavanja, izvijestio je Reuters.

Svjedoci su za Reuters izjavili kako se čulo nekoliko pucnjeva, a na mjesto događaja stigla su vozila hitne pomoći. Nije poznato ima li ozlijeđenih ni ko je pucao. Honduraška vojska u nedjelju je svrgnula predsjednika Manuela Zelayau i istjerala ga iz zemlje nakon što je protivno ustavu pokušao sebi omogućiti još jedan predsjednički mandat.

Američki predsjednik Barack Obama izrazio je "duboku zabrinutost" zbog hapšenja ekvadorskog predsjednika Manuela Zelaye i njegovog protjerivanja u Kostariku te je pozvao sve strane u Hondurasu da poštuju demokratiju i vladavinu prava, izvijestili su u nedjelju američki mediji pozivajući se na izjave dužnosnika Bijele kuće.

Riječ je o prvom vojnom udaru u Latinskoj Americi nakon 16 godina. Obama je također naglasio da se stanje mora riješiti mirno, bez bilo kakvog vanjskog uplitanja.

State Department je objavio saopćenje u kojem američka državna tajnica Hillary Clinton ističe da "akcije poduzete protiv predsjednika Zelaye krše Interameričku demokratsku povelju te da ih svi trebaju osuditi".

Clinton je pozvala sve strane u Hondurasu da poštuju ustavni poredak i vladavinu prava, potvrde svoju demokratsku vokaciju, te pokažu predanost mirnom rješavanju političkih sporova i dijalogu.

Venecuelanski predsjednik Hugo Chavez osudio je hapšenje njegovog ljevičarskog saveznika Zelaye i sugerirao da bi SAD mogao imati ulogu u tome, što je Bijela kuća odmah odbacila.

Chavez je kazao da je uzbunio svoje vojne snage i čak zaprijetio vojnom akcijom ako bude ugrožen ambasador Venecuele u Hondurasu.

Organizacija američkih država (OAS) u Washingtonu u nedjelju je održala hitan sastanak posvećen stanju u Hondurasu.

Vojnici su uhapsili Zelayu u nedjelju ujutro u njegovoj kući, a kasnije je stigao u Kostariku.

Predsjednik Hondurasa uhapšen je nedugo prije početka glasanja na referendumu o promjeni ustava koja bi mu omogućila da se natječe za još jedan mandat. Zelaya je insistirao na referendumu iako ga je Vrhovni sud Hondurasa proglasio ilegalnim.

Dužnosnici Bijele kuće su kazali da je predsjednik Obama razgovarao sa savjetnikom za nacionalnu sigurnost Jamesom Jonesom o stanju u Hondurasu.

Predsjednikovi pomoćnici iz više agencija prate stanje i izvještavaju Obamu i Jonesa, kazali su dužnosnici, prenosi MSNBC News. Američki diplomati rade na osiguravanju sigurnosti svrgnutog predsjednika Zelaye i njegove obitelji, te vrše pritisak za obnovu ustavnosti i njegovog predsjedništva, izvijestila je agencija AP.

Američki dužnosnici kazali su u u nedjelju navečer, po lokalnom vremenu, da su razgovarali za Zelayom otkako su ga u Kostariku dovele snage koje su ga svrgnule s vlasti.

Oni su također rekli vojnim čelnicima u Hondurasu da SAD i druge države u Sjevernoj i Južnoj Americi neće podržati vojni udar. Kazali su da su honduraski vojni dužnosnici prestali odgovarati na njihove telefonske pozive kako se kriza razvijala.

Dva visoka dužnosnika administracije brifirala su novinare u Washingtonu, pod uvjetom da ostanu anominni, prema uvjetima koje je odredio State Department.