Masovno okupljanje
55

Posebna simbolika još od 2011. godine: Desetine hiljada Sirijaca na prvom džuma-namazu nakon pada Assada

Piše: B. H.
Foto: Reuters
(Foto: Reuters)
Hiljade Sirijaca okupilo se u petak na Trgu Umajada, najvećem trgu u Damasku, kako bi proslavili nakon prvog džuma-namaza poslije pada bivšeg predsjednika Bashara al-Assada.

Ahmad al-Sharaa, ranije poznat kao Abu Mohammed al-Golani, vođa pobunjenika koji su u munjevitoj desetodnevnoj ofanzivi srušili Assada i stigli do Damaska, pojavio se u video-poruci u kojoj je čestitao "velikom sirijskom narodu na pobjedi blagoslovljene revolucije".

"Pozivam ih da izađu na trgove kako bi pokazali svoju radost bez pucanja i zastrašivanja ljudi. A nakon toga ćemo raditi na izgradnji ove zemlje i, kao što sam rekao na početku, pobjedit ćemo uz Božiju pomoć", kazao je Jolani.

Snage Hayat Tahrir al-Shama, i njihovi saveznici među pobunjenicima rade na uspostavljanju sigurnosti i započinjanju političke tranzicije nakon što su rano u nedjelju zauzeli glavni grad. Istovremeno pokušavaju uvjeriti javnost, koja je i dalje zatečena padom režima koji je dugo vladao čvrstom rukom i zabrinuta zbog ekstremista među pobunjenicima.

Džuma-namazi imaju posebnu simboliku jer su se u ranim danima ustanka protiv vlade, koji je prerastao u građanski rat u Siriji 2011. godine, demonstranti masovno okupljali nakon izlaska iz džamije.

"Ujedinjena Sirija za izgradnju Sirije", uzvikivala je okupljena masa na Trgu Umajada u Damasku. Neki su vikali uvrede na račun bivšeg predsjednika i njegovog pokojnog oca, nazivajući ih svinjama, što je uvreda koja bi ranije one koji je izgovore odvela u jedan od zloglasnih pritvorskih centara Assadovih sigurnosnih snaga.

Među okupljenima bilo je mnogo porodica s djecom, a neki demonstranti su došli iz udaljenih krajeva zemlje, uključujući Idlib — dugogodišnje pobunjeničko uporište na sjeverozapadu Sirije, koje je godinama bilo izolirano na suprotnoj strani borbenih linija građanskog rata.

Wardan Aoun, koji se predstavio kao borac iz Idliba, rekao je: "Sada imamo dobru vladu i, ako Bog da, korupcija će nestati"

"Živjeli smo u Idlibu pod ovom vladom i tamo nema korupcije", kazao je, misleći na administraciju pod vodstvom pobunjenika u toj enklavi.

Khaled Abu Chahine, 51-godišnjak iz Kafr Shamsa u južnoj provinciji Daraa, gdje je 2011. počeo ustanak, rekao je da se nada "slobodi i suživotu svih Sirijaca — alavita, sunita, šiita i druza. Ne rasizmu".

"Bivša vlada je bila vlada zločina i egzekucija", rekao je, pozivajući strane države "koje pružaju utočište tim bandama da ih izvedu pred pravdu, a oni koji su u Siriji i počinili zločine trebaju odgovarati pred pravdom".