Svijet
0

Pobjednici Clinton i Romney u Nevadi; McCain u Južnoj Karolini

FENA
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Republikanac Mitt Romney i demokratska kandidatkinja Hillary Clinton proglašeni su pobjednicima stranačkih predizbora za nominaciju za američke predsjedničke izbore koji su jučer održani u saveznoj državi Nevadi.

Američki mediji su Romneyja proglasili pobjednikom u Nevadi nakon što rezultati s više od trećine birališta pokazuju da dobiva 55 posto glasova. Senator John McCain dobio je 13 posto, a kongresnik Ron Paul 12 posto glasova.

Kod demokrata Hillary Clitnon je dobila 50, senator Barack Obama 45, a bivši senator John Edwards pet posto glasova, pokazali su rezultati s 35 posto birališta, prenijele su agencije Reuters i AP.

Senator John McCain pobijedio je jučer navečer na republikanskim predizborima u Južnoj Karolini, američkoj saveznoj državi čije konzervativno izborno tijelo već 28 godina izabire kandidata koji na kraju osvaja i republikansku predsjedničku nominaciju.

Senator iz Arizone, 71-godišnji John McCain, nakon 97 posto prebrojanih glasova, dobio je 33 posto a njegov glavni suparnik u Južnoj Karolini, bivši guverner Arkansasa Mike Huckabee, 30 posto glasova. Na trećem mjestu je bivši senator i glumac Fred Thompson sa 16 posto, a peti je bivši guverner Massachusettsa Mitt Romney s 15 posto glasova.

"Hvala ti, Južna Karolino, što si nas pronijela prve kroz ciljnu crtu prvih predizbora na Jugu", rekao je McCain oduševljenim pristalicama u Charlestonu, koji su uzvikivali "Mack is back!" (Mack se vratio).

"Trebalo je nam je neko vrijeme, ali što je osam godina među prijateljima", kazao je McCain, aludirajući na svoj poraz 2000. godine od Georgea W. Busha.

Pun novostečenog samopouzdanja, McCain je pristalicama obećao pobjedu na predizborima u Floridi 29. januara, ističući prioritete svoje platforme - nacionalnu sigurnost, fiskalni konzervativizam i oslanjanje na temeljne društvene vrijednosti u cilju daljnjeg razvoja zemlje i vraćanja povjerenja Amerikanaca u vladu, što uz njegov osobni integritet nailazi na snažan odaziv.

Njegov pobjednički govor je ispraćen s hitom švedske grupe ABA iz 70-ih godine "Take a chance on me".

Poraženi Huckabee, nekadašnji baptistički pastor koji uživa podršku bijelih evengelika, konzervativnog jezgra republikanaca, čestitao je McCaineu na pobjedi i na "vođenju civilizirane, dobre i pristojne kampanje".

Sam McCain bio je izložen prljavoj antikampanji u Južnoj Karolini, u kojoj se uz upotrebu telefonskih automata i e-maila osporavala i njegova herojska epizoda iz Vijetnamskog rata, gdje je proveo pet godina u zarobljeništvu, što je izazvalo javno zgražanje.

Izlazne ankete su pokazale da su McCain i Huckabee podijelili glasove registriranih republikanskih glasača, dok su McCaina podržali i nezavisni birači.

Huckabee je izjavio da bitka još nije završena, ali politički komentatori američkih TV mreža su ocijenili da bez dovoljno sredstava i organizacije na nacionalnu kampanju Huckabee više nema ozbiljnijih izgleda.

Nova pobjeda Clinton, nakon one u New Hampshireu 8. januara, snažan je poticaj njezinoj kampanji za demokratske predizbore u Južnoj Karolini 26. januara, gdje zasad u anketama vodi Obama a glavna bitka će se voditi za glasove afroameričkih birača, koji čine polovicu elektorata.

Izlazne ankete su pokazale da je Clinton u Nevadi dobila premoćnu podršku žena i hispanoameričkih birača, a Obama većinu glasova afroameričkih birača.

Kandidati obiju stranaka sada preseljavaju svoje kampanje na Floridu, gdje će se glasati 29. januara, sve više okrećući pozornost prema „super utorku“ 5. februara, kada se predizbori istovremeno održavaju u 20 američkih saveznih država.