Svijet
0

Ministarski sastanak NATO-a u Krakowu o proširenju na istok

FENA
Foto: AP
Foto: AP
Ministri odbrane zemalja članica NATO-a i predstavnici dviju zemalja kandidatkinja, Hrvatske i Albanije, u petak u Krakowu raspravljaju o budućnosti tog saveza, uključujući i teško pitanje daljnjeg proširenja prema ruskim granicama.

Neformalni sastanak ministara odbrane NATO-a priprema je za nadolazeći sastanak na vrhu NATO-a koji će se održati u Strasbourgu (Francuska) i Kehlu (Njemačka) u aprilu, a planiran je i sastanak s Hrvatskom i Albanijom kao budućim članicama NATO-a.

Prvi krug razgovora bio je posvećen određivanju strategije NATO saveza za 21. stoljeće i unapređenju njegova djelovanja dok se priprema za prijam novih članica i vjerojatni povratak Francuske u njegovu zapovjednu strukturu.

Sve zemlje članice NATO-a ratificirale su pristupni protokol o članstvu u NATO-u Hrvatske i Albanije, ali nad ulaskom Hrvatske u članstvo nadvila se sjena nakon što je u Sloveniji zbog neriješenog bilateralnog graničnog pitanja pokrenut postupak za raspisivanje referenduma na kojem bi se potvrdila ili poništila odluka slovenskog Državnog zbora o ratifikaciji protokola.

"Uvjeti za ulazak u savez i Hrvatske i Albanije su ispunjeni i nadam se da odluka o tome može biti donesena na samitu" u aprilu, rekao je u Krakowu njemački ministar odbrane Franz Josef Jung na upit o tome može li se taj zastoj riješiti brzo.

U sklopu rasprave o daljnjem proširenju Saveza tema će biti Ukrajina i Gruzija, koje su u statusu zemalja partnera NATO-a, odnosno njihovi napori u reformama obrambenih i sigurnosnih sektora koje poduzimaju u okviru mehanizama, procesa i inicijativa procesa Partnerstva za mir.

NATO je odlučio pojačati suradnju s Gruzijom nakon prošlogodišnjeg kratkotrajnog rata s Rusijom, čiji je djelomični uzrok, kako smatraju stručnjaci, bila i želja Gruzije za jačanjem veza sa Zapadom, prenijela je Hina.

Jung je rekao kako NATO želi "stabilizirati stanje u Rusiji i istodobno održati dijalog s Rusijom", a u tom se kontekstu očekuje i rasprava o nastojanjima Rusije da učvrsti kontrolu nad Južnom Osetijom i Abhazijom otvaranjem novih vojnih baza u tim gruzijskim separatističkim područjima.