Jedan od posljednjih zatvorenika Alcatraza o Trumpovom prijedlogu: "On zapravo ne želi otvoriti to mjesto"
Donald Trump, predsjednik SAD-a, najavio je ponovno otvaranje zatvora Alcatraz u San Franciscu. Iako je zatvoren prije nekoliko decenija, Trump je nedavno izjavio da ga želi ponovo otvoriti kao federalni zatvor.
Charlie Hopkins, koji sada ima 93 godine i živi na Floridi, rekao je da ga je Nacionalni arhiv San Francisca obavijestio da je vjerovatno posljednji preživjeli bivši zatvorenik Alcatraza. Ipak, BBC nije uspio provjeriti ove navode.
Hopkins je govorio o životu u Alcatrazu u koji je došao 1952. godine zbog svoje uloge u pljačkama. Ispričao je kako se sprijateljio s gangsterima i jednom prilikom pomogao u planiranju neuspjelog bijega. Svoje godine u Alcatrazu opisao je kao "smrtnu tišinu".
"Nije bilo šta da se radi. Mogli ste hodati naprijed-nazad po ćeliji ili raditi sklekove", ispričao je Hopkins.
Zloglasni susjedi i pokušaji bijega
Hopkins je dio vremena bio zauzet čišćenjem Alcatraza, metenjem podova i poliranjem "dok se ne bi sjajili".
U Alcatrazu je Hopkins imao neke zloglasne susjede. Objekat je tokom 30 godina bio dom mnogim nasilnim kriminalcima od kojih su najpoznatiji Al Capone, Robert Franklin Stroud i James "Whitey" Bulger zbog čega je zatvor bio inspiracija za snimanje filmova.
Ostrvo od 22 hektara, koje se nalazi dva kilometra od San Francisca i koje je okruženo ledenim vodama sa jakim strujama, prvobitno je bio pomorska odbrambena tvrđava. Obnovljen je početkom 20. stoljeća kao vojni zatvor. Ministarstvo pravosuđa SAD-a preuzelo ga je 1930-ih, transformirajući objekt u federalni zatvor kako bi se pozabavilo kriminalom.

Čak i u zatvoru visoke sigurnosti, Hopkins je ispričao da je i dalje uspijevao upasti u nevolje, te da je provodio mnogo dana u "D bloku" - samici gdje su zatvorenici koji su se loše ponašali bili držani i rijetko puštani iz svojih ćelija.
Njegov najduži boravak tamo, šest mjeseci, dogodio se nakon što je pokušao pomoći nekolicini drugih zatvorenika, uključujući i ozloglašenog pljačkaša banke Forresta Tuckera, da pobjegnu iz Alcatraza. Pomogao je u krađi oštrica pile iz zatvorske elektroinstalaterske radnje kako bi prerezao zatvorske rešetke u kuhinji u podrumu.
Plan nije uspio, a zatvorski čuvari otkrili su oštrice u ćelijama drugih zatvorenika.
"Nekoliko dana nakon što su ih zaključali, zaključali su i mene", rekao je i dodao da kako je sve više zatvorenika pokušavalo pobjeći iz Alcatraza tokom godina, zvaničnici su pojačali sigurnost.
"Kada sam otišao 1958. godine, sigurnost je bila toliko jaka da niste mogli disati", rekao je.
Sveukupno je bilo 14 odvojenih pokušaja bijega tokom godina u kojima je učestvovalo 36 zatvorenika, prema podacima Nacionalne službe parkova.
Jedan od najpoznatijih pokušaja uključivao je Franka Morrisa i braću Clarencea i Johna Anglina, koji su pobjegli u junu 1962. godine tako što su se probili kroz ventilacijske kanale. Nikada nisu pronađeni, ali je FBI zaključio da su se utopili u hladnim vodama koje okružuju ostrvo.
Komplikovan i skup plan
Godinu dana kasnije, zatvor je zatvoren nakon što je vlada utvrdila da bi bilo isplativije izgraditi nove nego održavati udaljeni otočni objekt u funkciji. Sada je to muzej koji svake godine posjećuju milioni ljudi.
Zgrada je sada oronula, s ljuštećom bojom, zahrđalim cijevima i raspadajućim toaletima u svakoj skučenoj ćeliji. Izgradnja glavnog zatvorskog objekta započela je 1907. godine, a više od jednog stoljeća izloženosti vremenskim prilikama koje vladaju na otoku, učinilo je mjesto gotovo nenastanjivim.

Međutim, Trump je ove sedmice izjavio da želi da njegova vlada ponovo otvori i proširi zatvor za "najnemilosrdnije i najnasilnije prestupnike u zemlji".
Međutim, stručnjaci i historičari rekli su da je Trumpov prijedlog za ponovno uspostavljanje zatvora komplikovan, jer bi popravka i modernizacija s drugim saveznim ustanovama koštala milijarde, s čim se Hopkins i složio.
"Bilo bi tako skupo. Tada je kanalizacijski sistem išao u okean. Morali bi smisliti drugi način da se s tim nose", kazao je Hopkins.
Dodao je da ne vjeruje da je Trumpov prijedlog ozbiljan.
"On zapravo ne želi otvoriti to mjesto", rekao je Hopkins, dodajući da Trump pokušava "prenijeti javnosti poentu" o kažnjavanju kriminalaca i onih koji ilegalno ulaze u SAD.
Hopkins je napustio Alcatraz pet godina prije nego što je zauvijek zatvoren kada je prebačen u zatvor u Springfieldu. Pušten je na slobodu 1963. godine kada se vrato u svoju rodnu državu Floridu, gdje sada ima kćerku i unuka.