Izraelska vojska vidi priliku da nakon pada Assada izvrši napad na Iran
Izraelske zračne snage stoga su nastavile povećavati svoju spremnost i pripreme za takve potencijalne udare u Iranu.
IDF također vjeruje da bi Iran, izoliran nakon pada Assadovog režima i slabljenja njegove glavne savezničke grupe Hezbolaha u Libanu, mogao nastaviti sa svojim nuklearnim programom i razviti bombu dok se bori da zamijeni svoje odvraćanje.
Iran je uvijek poricao da traži nuklearno oružje i kaže da su i njegov svemirski program i nuklearne aktivnosti isključivo u civilne svrhe.
Američke obavještajne agencije i IAEA tvrde da je Iran imao organizovani vojni nuklearni program do 2003. i da je nastavio razvijati svoj nuklearni program izvan civilne potrebe. Izrael tvrdi da Islamska Republika nikada nije istinski napustila svoj program nuklearnog naoružanja i da su mnoga njegova nuklearna nalazišta zakopana pod jako utvrđenim planinama.
U četvrtak je IAF rekao da je nakon više od decenija izbjegavanja protuzračne odbrane nad nebom Sirije tokom kampanje protiv iranske opskrbe oružjem Hezbolaha, postigao potpunu zračnu nadmoć u tom području.
Ova zračna nadmoć nad Sirijom mogla bi omogućiti sigurniji prolaz avionima IAF-a za izvođenje napada na Iran, rekli su vojni dužnosnici.
Prema vojsci, IAF je uništio 86 posto sistema protuzračne odbrane bivšeg Assadovog režima diljem Sirije, ukupno 107 zasebnih komponenti protuzračne odbrane i još 47 radara.
Brojke uključuju 80 posto kratkog do srednjeg dometa SA-22, također poznatog kao Pantsir-S1; i 90 posto ruskog sistema protuzračne odbrane srednjeg dometa SA-17, također poznatog kao Buk.
Samo nekoliko sistema protuzračne odbrane sada je ostalo u Siriji i oni se ne smatraju glavnom prijetnjom za IAF, koji je rekao da može slobodno djelovati na nebu zemlje.
"Sirijski sistem protuzračne odbrane jedan je od najjačih na Bliskom istoku i udarac koji mu je nanijet značajno je postignuće za nadmoć zračnih snaga u regiji", stoji u saopćenju IDF-a.