Svijet
0

Iranski zvaničnici: Prodavat ćemo naftu drugim zemljama

FENA
Iranski zvaničnici poručili su u četvrtak da ih sankcije Evropske unije (EU) na uvoz nafte neće ugroziti jer je potražnja za iranskom naftom velika pa se prodaja lako može preusmjeriti ka drugim destinacijama, odnosno ka Aziji.

Iranska nacionalna naftna kompanija saopćila je u četvrtak da je interesovanje za iransku naftu toliko veliko da neće biti problem da se proda na drugom mjestu.

Evropske diplomate prethodno su izjavile da su postigle načelni sporazum o zabrani uvoza iranske nafte u EU, koja se još uvijek nije odredila kada bi embargo na iransku naftu trebalo da stupi na snagu.

Francuska se nada da će ta odluka biti objavljena na sastanku ministara vanjskih poslova EU krajem januara, prenosi AFP.

Saudijska Arabija se, u međuvremenu, ponudila da popuni sve praznine koje bi mogle da nastanu embargom na uvoz iranske nafte u EU, prenosi Reuters izjavu neimenovanog saudijskog zvaničnika.

Vojni i politički lideri Irana su zaprijetili zatvaranjem strateškog Hormuškog moreuza za sve naftne tankere s Bliskog istoka ukoliko se blokira prodaja iranske nafte u EU.

S obzirom na to da je EU drugo najveće tržište za iransku naftu, poslije Kine, i da naftni prihodi čine 80 posto iranskih prihoda od izvoza, evropski embargo bi teoretski mogao da zada težak udarac iranskoj ekonomiji, već oslabljenoj uzastopnim zapadnim sankcijama.

Zapad sankcijama pritiska Iran iz straha da ova zemlja pokušava da napravi atomsku bombu pod izgovorom da razvija nuklearni program za koji uporno tvrdi da će se koristiti isključivo u civilne svrhe.

SAD, koje su prošlog vikenda propisale novi zakon koji pogađa iransku centralnu banku, pozdravile su najnoviji potez EU i izrazile želju da i druge zemlje slično postupe kako bi se izvršio ekonomski pritisak na Iran, prenosi Tanjug.

U tom cilju, američki ministar finansija Timothy Geithner trebalo bi da putuje u Kinu i Japan naredne nedjelje radi razgovora o "koordiniranju" sankcija. Iran insistira da nestabilnost njegove valute nije vezana za američke sankcije.