Svijet
0

Debata o ratu u Iraku se zaoštrava pred četvrtu godišnjicu invazije

FENA
Washington
Washington
Dok se približava četvrta godišnjica početka rata u Iraku, u Washingtonu se sve više zaoštrava debata o budućnosti vojnih operacija u Iraku.

Među kritičarima politike Bushove administracije prema Iraku je i demokratski senator John Kerry, kandidat svoje stranke na izborima 2004. On kritikuje Bijelu kuću zbog slanja dodatnih američkih trupa u Irak i vjeruje da se na tekuće nasilje u Iraku ne može odgovoriti vojnim metodama.

”Veoma se razgnjevim. Čuo sam za četvoricu vojnika ubijenih danas i, kao neko ko se sjeća odlazaka u patrolu, sebe upitao šta to činimo? Šta ova djeca rade, pronalazeći eksplozivne naprave na tako užasan način?", kaže on.

Četvorica američkih vojnika su poginula jučer u eksploziji bombe u Bagdadu. U nastojanju da obuzda nasilje, Bijela kuća je u januaru saopćila da šalje još 21 i po hiljadu vojnika u Irak. Nedavno je administracija najavila slanje još 4.700 vojnika.

Politiku administracije branio je savjetnik za nacionalnu sigurnost, Stephen Hadley. On je govoreći u programu TV ABC priznao da neki Iračani žele da se prisustvo američkih vojnika u njihovoj zemlji okonča:

”Međutim, moramo najprije doći u poziciju da Iračani budu u stanju da uspješno preuzmu odgovornost za sigurnost u zemlji. Jer, ako se prijevremeno povučemo, imat ćemo situaciju u kojoj će Irak, ako iračke snage ne mogu da kontroliraju situaciju kao što je sada slučaj, biti sigurno sklonište za teroriste, koji će destabilizirati susjedne zemlje i napasti nas.“

Američki sekretar za odbranu Robert Gates se pojavio u programu mreže CBS, apelujući na kritičare rata da sačekaju i vide da li je najnovije povećanje trupa efikasno.

”Komandant koalicionih snaga u Iraku, general Petreus je rekao da vjerovatno prije ljeta nećemo znati da li je ova ideja uspješna ili ne. Rekao bih da Iračani izlaze u susret obećanjima koja su nam dali.“

Međutim, demokrati i dalje ne vjeruju u način na koji Bushova administracija vodi rat u Iraku. Demokratski kongresmen i istaknuti kritičar rata u Iraku John Murta, gostovao je u programu CNN-a:

“Svaki put kad oni kažu da je zabilježen napredak, ispostavi se da ga nema i onda moraju da povlače riječ.“

Murta dodaje da vjeruje da nešto dramatično mora da se učini kako bi se poboljšala situacija u Iraku. Murta je među predlagačima zakona koji je podnesen u Predstavničkom domu, a koji predviđa da se do septembra 2008. američke trupe povuku iz Iraka, javlja Glas Amerike.

U međuvremenu, hiljade ljudi su u subotu demonstrirali u Washingtonu protiv rata u Iraku. Bilo je i demonstranata koji su podržavali rat. Ti protesti će se, po svemu sudeći, nastaviti i u Sjedinjenim Državama i drugdje u svijetu, uoči sutrašnje četvrte godišnjice početka invazije.