SAD
0

BP najavio zatvaranje bušotine u Meksičkom zaljevu do kraja jula

FENA
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Bušotina Deepwater Horizon ispred obale Louisiane u Meksičkom zaljevu, iz koje već 80 dana curi hiljade tona nafte, mogla bi biti zatvorena do kraja jula, najavila je u četvrtak korporacija British Petroleum (BP), koncesionar bušotine.

Izvršni direktor BP-a Bob Dudley rekao je za The Wall Street Journal kako bi do kraja jula moglo doći do dugo očekivanog dubinskog zatvaranja bušotine, koji se naftaškim riječnikom naziva "bottom kill" - ubacivanje velikih količina mulja i betona kroz usporednu bušotinu koja je pri dovršetku.

"U savršenom svijetu bez prekidanja, moguće je da budemo spremni zatvoriti bušotinu između 20. i 27. jula", rekao je Dudley u intervjuu.

Na brifingu u četvrtak ujutro, nacionalni zapovjednik incidenta s naftnom mrljom, admiral Obalne straže Thad Allen, držao se službene vladine procjene da će bušotina biti zatvorena do sredine augusta.

Allen je kazao da će usporedna bušotina stići do glavne bušotine za sedam do 10 dana, te da za proces zatvaranja muljem i blatom treba još sedam do 10 dana.

"Vremenske prilike na mjestu bušotine Deepwater Horizon sada su nepovoljne, ali u iduća dvije sedmice bi se trebale popraviti, što će omogućiti njezino zatvaranja", dodao je Allen.

Usporedna bušotina je udaljena samo 60 metara od tačke proboja u čeličnu cijev glavne bušotine promjera 23 cm.

Admiral Allen također je kazao da je Obamina administracija dala BP-u 24 sata da postavi jaču i učinkovitiju kupolu na tzv. glavu bušotine, kako bi se prikupljalo što više nafte koja curi u more.

Nemirno more u posljednja je dvije sedmice usporavalo napore da se na glavu bušotine, na dubini od 1.500 metara, priključiti treći zatvoreni sustav za prikupljanje nafte, s kojim bi se hvatalo do 90 posto nafte.

Prema procjenama vladinih naučnika, iz bušotine Deepwater Horizon svakodnevno istječe 37 do 60 hiljada barela nafte, od kojih se 27 hiljada barela prikuplja s dva zatvorena sistema i spaljuje na površini.

Prema tim je procjenama u Meksički zaljev isteklo od 1,9 do 3,6 miliona barela (1 barel ima oko 159 litara) nafte. Divovska naftna mrlja zagadila je trećinu zaljeva te više od 725 km obala Louisiane, Mississippija, Alabame i Floride, a zadnjih dana more je počelo izbacivati kugle katrana i na obale Teksasa, prenosi Hina.

Najveća slučajno izazvana naftna mrlja u svjetskoj povijesti, nastala je nakon eksplozije i potonuća naftne platforme Deepwater Horizon 20. aprila, u kojoj je poginulo 11 radnika.